Zaměstnance bude producent technického textilu potřebovat i pro zcela novou výrobu polotovarů pro umělé trávy, kterou zahajuje v říjnu. Na tiskové konferenci to dnes řekl generální ředitel společnosti Rudolf Gregořica. Poptávka po výrobcích Lanexu je podle něj tak vysoká, že podnik často nestačí vyrábět. Očekává, že letos poprvé v historii překročí v konsolidovaných tržbách jednu miliardu korun. "Nedostatek kvalitních, odborně zdatných zaměstnanců, cítíme jako velký problém, který může brzdit i další rozvoj firmy. Sezona vždy kulminuje do konce července, ale letos se díky dobré tržní situaci ještě nezastavila. Provozy běží nepřetržitě od začátku roku 2006," uvedl Gregořica.

Vedení firmy podle něj naráží na nechuť lidí pracovat v nepřetržitém provoze a na špatnou kvalitu lidí i v tak jednoduchých profesích, jako je manipulační dělník. "Potřebujeme asi deset lidí," uvedl. Problémem Lanexu je podle něj i vysoká absence, která je v průměru deset až 12 procent, přičemž na slovenské dcery je poloviční. Lanex se proto snaží lidi motivovat, od června například začal poskytovat pro všechny zaměstnance příspěvky na penzijní připojištění. Vzhledem k tomu, že světový trh pro umělé trávy je podle ředitele Lanexu jedním z rychle rostoucí v oblasti technického textilu, rozhodlo vedení investovat do této zcela nové výroby.

Speciální výrobní linka na výrobu polotovarů pro umělé trávy za více než 35 milionů korun bude instalována začátkem října v pobočném závodě v Kravařích, kde do konce roku pracovala konfekce vaků. Nová linka má roční kapacitu 2500 tun při plném provozu, bude na ní pracovat celkem 12 lidí, část z nich přejde z jiných provozů. "Potřebujeme doplnit naše portfolio o špičkové výroby. Do budoucna to může vyvažovat výpadky některých sortimentů, v nichž se ocitneme na úrovni cenového boje," poznamenal dále Gregořica.

Podle šéfa divize flexibilních obalů Víta Procházky by mělo jít o technologicky jednu z nejvyspělejších linek v Evropě. Lanex letos investuje celkem 80 milionů korun. Do konce srpna utržila mateřská firma 601 milionů korun, což je o 5,5 procenta více než ve stejném loňském období. Zisk před zdaněním dosáhl 36 milionů korun, což je proti stejnému loňskému období trojnásobek. Na konci letošního roku očekává firma tržby 880 milionů korun.

Skupina Lanex, kterou tvoří mateřská firma v Česku, distribuční dceřiná firma LANEX Polska, prodejní organizace Q-FLEX a LANEX Slovakia, by měla letos dosáhnout konsolidovaný zisk před zdaněním 45 až 50 milionů korun proti loňskému 23milionovému zisku. Skupina zaměstnává okolo 820 lidí, z toho v mateřské firmě pracuje asi 680 a v Lanex Slovakia 130 lidí.