Část dodávek směřuje do ruské armády, kam se Lanexu podařilo před dvěma lety proniknout. Před Lanexem podle Gregořicy nikdo jiný do ruské armády kromě tradičního silného domácího výrobce lana nedodával. "Asi tři roky jsme se snažili dostat do ruské armády s dodávkami našich lan. Teď tam směřují velké objemy statických lan. V letošním roce se nám podařilo dostat i do armády kazašské. To považuji za zajímavý úspěch, protože tam uspět není jednoduché," uvedl generální ředitel.

K průniku na náročný trh podle ředitele divize Lana a vlákna Víta Procházky pomohly bolatické firmě dva důvody. "Naše lana jako jediná na světě mají oprávnění americké firmy DuPont používat označení teflonem upravená lana a jsou jedinečné i použitím elektronického značení," řekl Procházka ČTK s tím, že na rozdíl od konkurence čip umí zapisovat i výsledky kontroly. Lanex je podle Procházky významným dodavatelem dynamických a statických lan pro speciální jednotky i řady dalších armád. Soutěží se světovými firmami z oboru ve vojenských tendrech v Německu, Francii, Itálii nebo Španělsku.

Dodává do všech armád NATO i mimo Evropu, například do Izraele nebo Indie. Ve spolupráci s bundeswehrem Lanex vyvíjí nový typ speciálního lana určeného na slaňování z vrtulníků. Firma Lanex je od letošního roku členem Asociace obranného průmyslu ČR. Speciální certifikát, který opravňuje k dodávkám pro českou armádu i armády NATO, má firma tři roky. Letos v létě získal Lanex povolení pro obchodování s vojenským materiálem.

Dodávky Lanexu pro armádu se pohybují v desítkách milionů korun a podle Procházky stávají pro Lanex stále zajímavější. Z ročního obratu divize lana a vlákna, který činí 400 milionů až 450 milionů korun, je podíl armádních zakázek nyní kolem sedmi procent. Celá firma Lanex letos očekává obrat 880 milionů korun, z toho asi 600 milionů dosáhla od ledna do konce srpna.