Pokud vše proběhne hladce, platit by mohl začít od ledna příštího roku. Co to ale znamená pro barmany a jak se na celou věc dívají? Zeptali jsme se některých, již pracují v opavských restauracích a barech.

„Já jsem určitě pro," vyjádřil jednoznačný souhlas barman Lukáš Gebeš z café baru Es. „Kolik z nás přijde do restauračního zařízení a dá si pivo, jelikož je levnější než voda. Nejsem výjimkou. Pokud to má také zmírnit počet podnapilých mladistvých, tak je to jedině dobře," domnívá se mladý barman.

On sám ale připouští, že cesta k novému návrhu zákona nemusí být jednoduchá. „Druhá stránka věci je, jaký to bude mít dopad na pivovary a jestli jsou prodejci nealka ochotni snížit ceny. Jsem velice zvědav, jak se tento nový zákon projeví v budoucnu v číslech," zajímá Lukáše Gebeše. „Zažil jsem již plno situací, kdy si zákazník stěžoval právě na tuhle věc. Ostatně si myslím, že kdo si bude pivo chtít dát, tak si ho dá, ať už nealko bude levnější, či ne," uzavřel Lukáš Gebeš.

Odlišný názor na věc má provozní baru Motoscoot Zuzana Schneiderová. „Mně to přijde upřímně trochu zbytečné. U nás se snažíme vyjít vstříc jak pivařům, tak abstinentům," sdělila nám Zuzana Schneiderová. „Například v létě v našem baru vyjde za stejnou cenu jako pivo čepovaná kofola. Nemám ale pocit, že bychom se v tomto nějak markantně lišili od ostatních restaurací," řekla Zuzana Schneiderová. Dále dodala, že pivo kvůli levnější ceně v baru volí spíše mladší zákazníci.

Monika Otoupalová, která se za bar postaví jen občasně jako brigádnice, návrh zákona uvítala. Současná situace je podle ní vůči abstinentům nespravedlivá. „Obyčejná voda by měla být na nápojovém lístku levnější než jakékoliv ostatní nápoje. Kdyby například taková Bonaqua byla za dvacet korun, spousta lidí by to určitě uvítala," navrhuje mladá číšnice. „Pokud si lidé dají pivo, není to tím, že by chtěli ušetřit. Rádi si po náročném dni odpočinou a popovídají. A u čeho jiného než u piva," uzavřela vlastní zkušeností Monika Otoupalová.