„Dělal jsem tam od devatenácti let, celou dobu ve vodním hospodářství, které zásobuje ocelárnu i samotné vysoké pece provozní vodou. Je to prakticky jedna velká čerpací stanice s velínem,“ popisuje pamětník, který z domovské Poruby dojížděl na opačný konec Ostravy až do Kunčic.

Pracoval na směny, jak bývalo ostatně zvykem kvůli zajištění plynulého provozu.„Začalo to, když podnik převzal Mittal,“ komentuje současné problémy největšího ostravského zaměstnavatele.

Areál a provoz hutní společnosti Liberty Ostrava.
Další týden doma, zaměstnanci hutě Liberty by se do práce měli vrátit 16. ledna

Nejprve nebylo navenek nic znát, jen se ve fabrice méně investovalo do technologií. A začalo se proslýchat, že majitel místo oprav využívá zisky pro sebe – vyvádí je pryč. Přišlo šetření a snižování stavů, kdy pamětník i mnoho jeho kolegů prožívali dilema, zda vzít odchodné nebo ještě pár let vydržet do penze.Současný majitel podle Jaroslava Hrabušky vyvážel zisky, prodával za miliardy emisní povolenky a téměř nic neinvestoval do oprav. „A hlavně přestával platit dodavatelům,“ shrnul důchodce.

Dluhy nakonec vyrostly do takové míry, že způsobily současnou krizi.„Jsem sice v důchodu, ale mám strach, aby Liberty nekrachlo. Nebo, aby to nedopadlo jako svého času spory o televizi Nova, kdy se dva hádali a nakonec všecko zaplatil stát,“ srovnává pamětník Nové huti Klementa Gottwalda (NHKG), Nové huti, ISPATu, ArcelorMittalu i nynější Liberty Ostrava.

Setkání odborářů s medii před podnikem Liberty Ostrava , 27. listopadu 2023, Ostrava.
Zaměstnanci Liberty Ostrava a Tamehu Czech zůstanou doma další týden

Penzista je nadále v kontaktu se někdejšími spolupracovníky. Jsou prý zajedno v tom, že vlastník fabriky Sandžív Gupta se snaží vytáhnout peníze, odkud se dá. „Mělo by se zabránit tomu, aby letos znovu vyvezl do zahraničí emisní povolenky. Hlavně kvůli nim podepsal přece kolektivní smlouvu,“ zamýšlí se pamětník.

A záchrana podniku? Ta, jak míní, závisí zejména na tom, jak se domluví ohledně dluhů a cen indičtí byznysmeni.

Huť Liberty koupil v roce 2003 Lakšmí Mittal a v roce 2018 ji prodal Sandžívu Guptovi. Podnik je však stále pod silným vlivem předchozího vlastníka.

ROZHOVOR S ODBORÁŘEM SLANINOU

Zdroj: Deník/Kateřina Součková