Severomoravští producenti ale v anketě ČTK uvedli, že se s touto konkurencí vyrovnali. "Poláci jdou pod cenu, prodávají 15 až 20 procent pod naší prodejní cenou, ale my si toho nevšímáme, máme své obchody, svou síť a odbyt máme i u cizích odběratelů," řekl ČTK Alois Škuta, jednatel firmy TOZOS z Horních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. Rentabilitu firmě Tozos s ročním obratem kolem 150 milionů korun a 170 zaměstnanci pomáhá podle jejího jednatele udržet kombinovaná zemědělská výroba. "Vše, co si vypěstujeme v naší rostlinné výrobě, se zkrmí v živočišné výrobě," uvedl.

Tozos má v současnosti osm vlastních prodejen, kde prodává maso a uzeniny, a k tomu vede úsek masa a uzenin ve 24 obchodech, které patří družstvu Jednota na Frýdecko-Místecku vesměs na vesnicích. Podle Škuty prodej vlastních výrobků neohrožují ani pojízdné prodejny z Polska, které na druhou stranu hranice zajíždějí s potravinami, salámy a dalším zbožím. "Když se postaví před naši prodejnu, lidé tam zajdou jednou, podruhé, ale jestli by tam kvalita byla lepší a ceny nižší, tak k nám přestanou chodit," řekl.

Českotěšínská společnost Těšínské jatky, která se desítky let zabývá výrobou uzenin a výsekového masa a výrobou drůbežího masa a uzenin, s polskou stranou dlouhodobě obchoduje. "S polskou konkurencí jsme se vyrovnali, dopad cenových výkyvů na spotřebitele se snažíme minimalizovat," uvedl bez dalších podrobností provozní ředitel Ivan Hojgr. Dodal, že firma, která zaměstnává více než 400 lidí, s propouštěním nepočítá. V současnosti Těšínské jatky provozují 27 prodejen na Karvinsku a na Ostravsku, firma má svou filiálku v Kroměříži a zásobuje prodejny v Opavě.

V průměru denně poráží 350 až 400 kusů vepřového a 30 kusů hovězího dobytka. Její obrat převyšuje 35 milionů korun měsíčně, firma podle Hojgra dále expanduje. Obchodníci ze severu Moravy, kteří polským masem zásobují severomoravské řezníky a restaurace, si chválí nízké ceny. "Naše prodejky jsou tady nákupní ceny, to znamená, když prodáváme kuře, tak za tu stejnou cenu nebo ještě dráž bychom nakoupili od Čechů. Teď prodáváme kuře za 49 korun," řekl ČTK zástupce karvinské firmy Pastrňák, která začala s polským masem a uzeninami obchodovat před třemi lety.

Nyní nakupuje a prodává od čtyřech polských výrobců asi 40 tun masa a masných produktů měsíčně. Na Karvinsku zásobuje desítky odběratelů, především masny nebo restaurace, a také plánuje získat zákazníky i v jiných regionech.