Představitelé Hlásky berou tento výsledek sportovně. „Gratulujeme vítěznému Bruntálu k titulu Město pro byznys Moravskoslezského kraje,“ zareagoval vedoucí oddělení rozvoje města opavského magistrátu Petr Šnejdar.

Loni však bylo veseleji. Opava totiž v této soutěži o cenu týdeníku Ekonom zvítězila. „Pokud si zprůměrňujeme poslední dva ročníky, zůstává Opava v celkovém součtu jednotlivých pořadí nejlepším městem.

Zejména nás těší, že jsme v oblasti Kvalita veřejné správy skončili v rámci celého kraje jako jednička,“ dodal Šnejdar.

Také letošní soutěž měla šest dílčích oblastí. V podnikatelském prostředí se Opava umístila na šestém, Hlučín na sedmnáctém, Kravaře na osmnáctém a Vítkov na dvaadvacátém místě. V kvalitě lokality skončila všechna města Opavska v první polovině tabulky - Vítkov na druhém, Opava na pátém, Hlučín na sedmém a Kravaře na desátém místě.

V oblasti pracovního trhu obsadil Hlučín třetí, Kravaře jedenácté, Vítkov třinácté a Opava patnácté místo. Kvalitu veřejné správy obsadila Opava prvním, Kravaře desátým, Vítkov šestnáctým a Hlučín sedmnáctým místem. Cenové podmínky dostaly Kravaře na šesté, Hlučín na deváté, Vítkov na dvanácté a Opavu na dvacáté místo.

Poslední mapovanou oblastí byl průzkum mezi podnikateli. V něm bylo Kravařím určeno dvanácté, Opavě čtrnácté, Hlučínu patnácté a Vítkovu osmnácté místo. Výsledek je součástí druhého ročníku celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys a výsledný žebříček měst s nejlepšími podmínkami pro podnikání bude zveřejněn v říjnu.

Velké firmy město chválí, malé nikoli

Přestože se Opava stala druhým nejlepším místem pro byznys v Moravskoslezském kraji, drobní živnostníci vidí v práci Hlásky řadu nedostatků.

„Nemyslím si, že by město podnikatelům nějak pomáhalo. Určitě bych našla deset bodů, jak by se situace dala tímto směrem zlepšit,“ uvedla například majitelka salonu Angelina Miluše Rabinská.

Jednatelka květinářství Slunečnice Marcela Plačková si také myslí, že město podnikatelům nepomáhá. „Vadí mi, že se likvidují parkoviště v centru. Celkově nejsou příjezdové cesty do města moc dobré. Těžko se tady pronajímají třeba prostory pro obchod. Vidím těch problémů dost,“ vyjmenovala.

To, že se obchody v současné době moc nehýbou, zmínil jednatel společnosti Kadlec, spol. s r. o., průmyslové váhy Opava Ladislav Kadlec. „Nevím, jestli město pomáhá podnikatelům. My s ním nemáme v podstatě nic společného,“ řekl.

Naopak velké firmy si spolupráci s městem spíš pochvalují. „Vzájemné vztahy s městem Opava lze označit jako velmi korektní. Z poslední doby musíme navíc zvláště vyzdvihnout vysoce profesionální a vstřícný přístup úředníků magistrátu, kteří se podíleli na zpracování agendy spojené s výstavbou nového komplexu na výrobu pevné lékové formy,“ sdělila redakci manažerka pro komunikaci firmy IVAX Pharmaceuticals s.r.o. Karin Martínková.

Bez problému vychází s městem i firma Model obaly, a.s. „Je to asi stejné i v případě dalších velkých opavských firem. Když jsme před dvěma lety realizovali připojení areálu závodu na kruhový objezd u Globusu, město, ale i další správní orgány nám v této záležitosti vyšly vstříc. A jistě by se dala najít řada i dalších příkladů,“ řekl manažer firemní komunikace Michael Rataj.

(dar, ver)