Armaturka z Dolního Benešova ovládla tendr v největší jihokorejské plynárenské společnosti KOGAS (Korea Gas Corporation) na dodávku kulových kohoutů, které budou použity v projektu na stavbu plynovodu Anhgang and etc. Stations.

Směr východní Asie poputuje 171 kohoutů za více než 54 milionů korun.

„Za třináct let spolupráce dodala firma MSA jihokorejské společnosti KOGAS více než 5 000 potrubních armatur, jejichž celková hodnota přesahuje 1,8 miliardy korun. Letos jsme do Jižní Koreje zatím vyexpedovali armatury za 108 milionů korun," poznamenal obchodní ředitel MSA Roman Baláž.

Další kulové kohouty zamíří do Číny. Konkrétně na stavbu třetího a čtvrtého bloku Tianwanské jaderné elektrárny. Od letošního listopadu do května příštího roku budou dodány generálnímu dodavateli stavby firmě Atomstrojexport.

„Armaturami bude proudit mořská voda, která se hned na počátku pracovního procesu jaderné elektrárny čerpá z moře a za pomocí chemického procesu odsolování se mění na sladkou vodu, jež následně ochlazuje reaktory jaderné elektrárny," uvedl pro změnu manažer prodeje MSA Ondřej Kunčický.

Dolnobenešovská armaturka s čínskou elektrárnou spolupracuje dlouhodobě. První dva bloky fungují už devět let. Se spuštěním zbývajících dvou se počítá na rok 2018. „Pro tuto jadernou elektrárnu jsme již tradičním dodavatelem. Od roku 2002 jsme tam dodali více než 400 kusů armatur," doplnil Roman Baláž.

Třetí dodávka se bude převážet francouzské firmě Total, která se chystá rozšiřovat rafinérii Total Raffinaderij Antwerpen. Ta je mimochodem druhá největší svého druhu v Evropě. Jedná se o šoupátka, ventily a klapky. Termínem dodání je září a říjen letošního roku. Všech 619 potrubních armatur společnost Total vyjde na 800 000 eur, což je přibližně 22 milionů korun.

„Kromě klasických armatur zakázka obsahuje armatury ve speciálním provedení, které musejí splňovat přísné požadavky pro transport toxických látek," uvedla za MSA Lenka Hrušková.

Petr Dušek