V přepočtu se jedná o částku blížící se 68 milionům korun. Třešničkou na dortu je, že zákazníkem v tomto případě byla Saudi Aramco. Pokud vám to nic neříká, jde o nejsilnější ropnou společnost na světě.

Série armatur, která byla dopravena na Blízký východ, je výjimečná hned ze dvou důvodů. „Zejména pro svou velikost a pak také díky speciálním pneumatickým pohonům," uvedla za MSA Světlana Pernicová. První část byla odeslána v únoru letošního roku a skládala se z osmi kulových kohoutů. Každý z nich přitom vážil sedmadvacet tun.

Druhá část pak obsahovala patnáct kohoutů o celkové váze třiceti tun. Saudi Aramco má s těmito potrubními armaturami velké plány. U saúdskoarabského města s názvem Šajbá chce totiž provést nový ropný vrt.

„Saúdská Arábie je nejsilnější trh, co do objemu těžby ropy a zemního plynu. Objem jejích zásob činí přibližně čtvrtinu všech světových rezerv," vysvětloval obchodní ředitel MSA Roman Baláž a ještě přidal několik zajímavých postřehů: „V budoucnu se budou potrubní armatury využívat ke stavbě nových potrubí, ale i k opravám těch stávajících."

Dolnobenešovská armaturka od roku 2007 spadá do ruské skupiny Rimera-Group. Zabývá se výrobou kulových kohoutů, šoupátek, klapek a v neposlední řadě také ventilů. Všechno je určeno hlavně pro oblast jaderné energetiky. Zároveň je nutno zmínit, že hned devadesát procent svých produktů MSA vyváží do zahraničí, přičemž nejčastěji se její výrobky posílají do Ruska a také Jižní Koreje.

Zákazníci jsou však víceméně rozprostřeni po celém světě. V posledních dvou letech armaturka dělala na zakázkách pro společnosti z Uzbekistánu, Kazachstánu či třeba Indie.

Výroba průmyslových armatur má v Moravskoslezském kraji velkou tradici. Její počátky jsou patrné už v roce 1885, kdy se podnikatelé Julius Dango a Otto Dienenthal rozhodli v Ostravě založit pobočku německé firmy Siegenn. Armaturka z Benešova je dílem jiného podnikatele Jana Holuschi, jenž v roce 1890 zahájil provoz firmy, z níž je dnešní MSA.

Ta v současnosti zaměstnává 500 lidí. V loňském roce byly její tržby vyšší než 1,5 miliardy korun. Celkový zisk pak činil téměř čtyřiašedesát milionů korun.

Petr Dušek