Je to definitivní konec. Národní kavárna je kompletně zavřená. Redakci to potvrdil zástupce dlouhodobé nájemkyně Kateřiny Kostřibové Zbyněk Gorčica. Podle jeho slov nebyl vlastník, tedy firma Gorenje-real, s. r. o., schopen zajistit souhlasné stanovisko všech spoluvlastníků bytového domu na Olomoucké ulici číslo 14.

„Byli jsme nuceni ukončit činnost. Podáme žalobu za zmařenou investici a ušlý zisk. Právník nám momentálně vyčísluje škody, přibližně budeme žádat pět milionů jako náhradu škody,“ řekl Gorčica s tím, že v nájemní smlouvě bylo uvedeno restaurační zařízení, a souhlas spoluvlastníků měl tedy vyřídit vlastník.

„Od začátku je nesmiřitelný boj mezi spoluvlastníky s Národní kavárnou. Už jsem na to neměl chuť, řešit pokuty a spory. Myslím si, že s největší pravděpodobností budou místo Národní kavárny vietnamští prodejci. Už se tam byli dva podívat,“ zmínil Gorčica a doplnil, že zatím je vše v řešení.

Jiný pohled na věc má vedoucí ekonomického oddělení Gorenje-real, s. r. o., Michal Kroh. „Paní Kostřibové jako dlouhodobé nájemkyni skončila minulý týden nájemní smlouva. Předali prostory. Je třeba dodělat část stavebních úprav.

Dále řešíme, jak uhradí nezaplacené nájemné, energie, vodu a drobné služby,“ uvedl Kroh.

Jak dále podotkl, nájemné není uhrazeno za několik měsíců. „Složili kauci ve výši tříměsíčního nájmu. Ta bude použita na zaplacení energie. Připravujeme standardní pohledávky a další kroky, vše je v rukou pana Gorčici,“ doplnil.

Nakonec konstatoval, že bílá technika se na místě dnes už bývalé Národní kavárny prodávat určitě nebude. „Nyní už hledáme dalšího nájemce,“ uzavřel Michal Kroh.

Národní kavárna byla slavnostně otevřena loni prvního května. V průběhu roku řešili nájemci kavárny spory se spoluvlastníky bytového domu, kteří kavárnu v domě nechtěli. Provozovatelka Národní kavárny neměla stavební povolení, kavárna tedy byla v provozu načerno.

V říjnu dostala pokutu a od loňského prosince je zavřená.