„Jsme rádi, že v té obrovské celorepublikové konkurenci získala to nejvyšší ocenění právě naše malá optika v Opavě. Znamená to pro nás hlavně vyjádření spokojenosti našich zákazníků.

Prvotní myšlenkou ovšem byl záměr přispět pomocí hlasování na výcvik vodicího pejska pro nevidomé, který v průběhu dvou let výcviku stojí čtvrt milionu," komentuje úspěch majitel očního centra Vidum Radim Prymus. Se sbírkou na vodicí psy pomohl i charitativní koncert Lubomíra Brabce a Jaroslava Svěceného v Betlémské kapli, na kterém si Radim Prymus také ocenění převzal.

Problematice optiky a očního lékařství se Radim Prymus věnuje už od dob studií.

„Inspirací pro rozhodování o budoucí profesi mi byl po celé řadě omylů v léčbě a péči o moje oči jeden už starší oční lékař, který mi jako jediný po osmnácti letech dokázal přesně diagnostikovat moji oční vadu a prohlásil, že teď už záleží pouze na očním optikovi, zda mi naměřené hodnoty zabrousí přesně i do brýlí. A já jsem si řekl, že tohle chci dělat, a podal jsem si přihlášku na školu," popisuje Prymus.

Aby se držel v rámci svého řemesla na špičce, musí být pořád ve střehu.

„Když se vrátíme ještě do období před revolucí, nedá se to vůbec srovnávat. Skleněné čočky se brousily ručně ve studené vodě a na objednání dnes běžných skel se čekalo měsíc až dva. Pěkné brýle jsme sháněli pouze z dovozu, a to ještě byly modely, které už dávno v zahraničí nikdo nechtěl. Vývoj v oboru po roce 1990 nabral obrovskou rychlost a změnilo se z hlediska technologií a nabídky zboží prakticky všechno," říká Prymus.

A co budou podle vyznamenaného optika nosit Opavané na očích v následujících letech?

„Z vlastní zkušenosti si myslím, že bude přetrvávat trend velkých a pohodlných obrub, materiály budou ještě lehčí a pružnější a barvy pestřejší nebo až šílené. Lidé už nechtějí mít to samé jako kolega na pracovišti nebo soused. Dokonce si myslím, že se budou jednotlivé modely brýlí vyrábět individuálně na zakázku," uzavírá Prymus.