Studie zhotovily ateliéry DaM, MCA a Chalupa architekti, zabývající se špičkovou moderní architekturou, zasaditelnou do památkově citlivých lokalit. Develon v nich navazuje na stopu historických ulic Radniční a Pivovarské, jejichž původní umístění dodržuje.

V jejich místě vytváří průchody novým objektem a nebrání dalšímu rozvoji vnitrobloku za Slezankou. Studie ateliérů Chalupa architekti a MCA umožňuje zachování Slezanky a její dostavbu nástavbou. Tuto variantu Develon považuje za nejoptimálnější z hlediska ekonomického i zatížení okolí při stavbě.

Hlasujte v anketě: >>> Který návrh se vám líbí?

Projekt ateliéru DaM s pracovním názvem Vlnící se dům předpokládá kompletní novostavbu. Opavskou nákupní „high street“ byla ulice Ostrožná, ale v průběhu posledních deseti let většinu obchodů a služeb nahradily pobočky bank a jiná zařízení.

„Chceme tuto moderní high street, která bude mít omezenou velikost a nezatíží centrum města nadměrnou dopravou, opět vytvořit tam, kde byla před sto lety - na jižní straně Horního náměstí,“ tvrdí ředitel společnosti Radim Bajgar.

Přízemí a první patro má být využíváno pro obchod, služby, restaurace a kavárny s možností individuálních vstupů z Horního náměstí. Druhé a případné třetí patro je věnováno administrativě a případně kulturnímu i rezidenčnímu využití. Magistrát už nabídky na koupi pozemků od obou zájemců dostal.

„Budou zastupitelstvu předloženy k posouzení na nejbližším jednání. Zastupitelé mohou podle vlastního uvážení upřednostnit jednu, druhou, nebo žádnou,“ přibližuje primátor Zbyněk Stanjura (ODS) nejbližší reakci statutárního města Opavy.

V souvislosti se svými aktivitami v Opavě připravuje Develon veřejnou prezentaci na 17. června od 16.30 hodin v aule Slezské univerzity. Návštěvníkům na ní představí svůj první opavský projekt Společenské centrum Breda & Weinstein, jehož výstavba právě začíná, druhý projekt Slezský dvůr i Slezanku.

Návrh č. 1

Návrh č. 2

Návrh č. 3