Obce na Opavsku nemají nouzi o nově příchozí obyvatele. Alespoň se na tom shodli starostové obcí, které naše redakce oslovila. „Díky dlouhodobým a trvalým investicím i v době před rokem 1989 nám počet obyvatel již patnáct let trvale stoupá,“ zmínil starosta Dolních Životic Jaroslav Vaněk.

Narůstající počet obyvatel přičítá tomu, že obec rozšířila plochy pro výstavbu rodinných domů v územním plánu. Také investuje do infrastruktury pro budoucí možné napojení rodinných domků. „Investicí do přípravy zóny pro podnikání jsme umožnili vznik několika desítek pracovních míst na katastru obce,“ uvedl Jaroslav Vaněk a dodal, že další finance jdou na občanskou vybavenost v majetku obce, převážně do oprav a vybavení škol, včetně kvalitního sportovního zázemí, byť se jedná jen o první stupeň. „Podle zájmů občanů ale máme pořád co dohánět,“ dodal starosta.

Také v Bolaticích, podle slov tamního starosty Herberta Pavery, v posledních letech obyvatel neustále přibývá. Také on přičítá tento nárůst výstavbě rodinných domů. „Většina jich byla postavena na pozemcích obce, která je v minulých letech získala od státu, zasíťovala je a pak relativně levně prodala převážně mladým lidem. Cena se pohybovala v rozmezí od sta do tří set třiceti korun za metr čtvereční,“ uvedl Herbert Pavera.

Rovněž občanská vybavenost a kulturní vyžití v Bolaticích je podle něj na dobré úrovni. „Také s rozvíjející se průmyslovou zónou je obec Bolatice zajímavým místem pro život,“ míní starosta.

I Sudice jsou lákadlem pro mladé rodiny. „V naší obci se prodávají pozemky za pětatřicet korun za metr čtvereční. Momentálně ale žádná obecní parcela volná není,“ řekl starosta Sudic Petr Halfar a dodal: „V loňském roce jsme v naší obci přidělili dva obecní byty mladým rodinám. V oblasti bydlení je stálý zájem o byty či stavební místa nejen z obce, ale i z okolí.“

Občanská vybavenost v Sudicích je podle slov Petra Halfara také na dobré úrovni. „V obci je základní devítiletá škola, mateřská školka pro pětadvacet dětí s plnou kapacitou. Dále jsou v obci tři obchody s potravinami, dvě restaurace, kde se vaří po celý den, fotbalové hřiště a dětské hřiště, které chceme obnovit,“ vyjmenovává starosta. „Pro děti vyvíjí činnost dobrovolní hasiči, fotbalový klub a sdružení Strom. Organizujeme i kulturní akce pro celé rodiny. Z úřadu práce zaměstnáváme každý rok těžce umístitelné zaměstnance,“ podotkl na závěr PetrHalfar.