Zejména menší firmy, které nemohou svým zaměstnancům zajistit závodní stravování, využívají stravenky, na které přispívají až do pětačtyřiceti procent jejich hodnoty.

Nad touto výhodnou formou stravování se však začíná smrákat. Pokud s rozhodnutím vlády vysloví souhlas také Parlament ČR, vstoupí v platnost od 1. července letošního roku. Názor na vládní návrh jsme zjišťovali u čtyř zákonodárců z Opavska. Miroslav Krajíček (ODS) s navrženým omezením u stravenek souhlasí. „Při prosazování zjednodušeného daňového systému představují jednu z výjimek, které dosud zůstávají. Péče firem o své zaměstnance přece může být zachována, ale ne na úkor úniku daňových příjmů firem,“ míní opavský poslanec Krajíček.

Václav Klučka (ČSSD) chce, aby možnost daňového zvýhodnění stravenek zůstala zachována s podmínkou, že bude lépe kontrolovatelné. „Na mysli mám hlavně situaci, kdy zaměstnavatel tuto výhodu zneužívá. Stravenky zaměstnancům vydává jen jako, ale ti je ve skutečnosti nedostávají. Zaměstnavatel si však částky za takové fiktivní stravenky daňově zvýhodní,“ říká opavský poslanec Václav Klučka.

Miroslav Opálka (KSČM) s omezováním stravenek kategoricky nesouhlasí. „Jsem jednoznačně proti omezování stravenek už ze zdravotního hlediska, protože přispívají k životosprávě. Jejich omezením se možnost hlavně malých firem v příspěvku na pravidelnou stravu zaměstnanců zcela vytratí. Nebudou už za ně mít potřebný zisk, který by jim umožnil přispívat celou dosavadní částkou,“ říká opavský poslanec Opálka.

Podobný názor má i Pavol Kubuš (ČSSD). „Na omezení stravenek doplatí hlavně malé podniky, které nemají vlastní závodní stravování. Dopadne to tak, že zaměstnanci bez stravenek už nebudou chodit na teplé obědy a odbudou se méně hodnotným jídlem, například kusem salámu nebo tlačenky s chlebem. Myslím, že naší společnosti by správná životospráva lidí měla ležet na srdci,“ vysvětluje svůj názor hlučínský poslanec Pavol Kubuš.

Malé opavské firmy možnost zrušení výhod pro stravenky zaskočila. Pro firmu OPAC, vyrábějící sušenky, by rozhodnutí poslanců znamenalo úbytek 360 000 korun ročního zisku, což je pro ni skutečně vysoká částka. „Závodní stravování z objektivních příčin zavést nemůžeme a zatím nevíme, jak tuto záležitost řešit. Počkáme ještě, jak hlasování poslanců dopadne,“ říká jednatel firmy Miroslav Soudek.

Značné problémy by rozhodnutí přineslo také firmě Gappay, vyrábějící kynologické potřeby. „Zrušení stravenkových výhod by pro nás mělo roční dopad ve výši 420 000 korun, a to je pro naši malou firmu hodně vysoká částka. Závodní stravování nepadá do úvahy, protože k němu nemáme vhodné prostory,“ konstatuje majitelka Miroslava Tichá.

Se zrušením možnosti daňové úlevy nesouhlasí ani majitel firmy Voda – plyn – topení Ladislav Groda. Jeho zaměstnanci jezdí po různých stavbách a stravují se v místech, kde zrovna pracují. „Hlavně proto jsou pro ně stravenky hodně důležité, a protože nepracují na jednom místě, nemůžeme pro ně zřídit závodní stravování. Snad na takové problémy poslanci budou při hlasování myslet,“ říká Ladislav Groda.