Zvýšení cen se nevyhnulo ani naftě, ta šla nahoru o 70 haléřů na průměrných 38,88 korun za litr. Takto alespoň hovoří údaje společnosti CCS, která vývoj cen pohonných hmot v Česku sleduje. Jaké jsou aktuální ceny za benzin a naftu na Opavsku?

Opravy Těšínské ulice pokračují. 14. září 2023.
Řidiči, zbystřete, je tu uzavírka Těšínské v Opavě. Kudy vede objížďka

I v okrese Opava už na některých čerpacích stanicích atakovala cena benzinu čtyřicetikorunovou hranici. Rozdíl v ceně za litr benzinu je napříč Opavou a pumpami v jejím okolí přes korunu a půl. Také je patrné, jak se nahoru šplhá cena nafty. Ve srovnání s cenami ve stejných zařízeních v polovině srpna a nyní v půlce září, stojí aktuálně litr nafty o více než dvě koruny víc (viz tabulka na konci článku).

Od začátku září je až do odvolání uzavřena čerpací stanice u opavského Globusu. Probíhá zde rozsáhlá rekonstrukce a modernizace, mimo provoz je i zdejší mycí linka.

Ilustrační foto
Opavané zatím vyšší daň z nemovitosti mít nebudou, nárůst měl být obrovský

Paliva postupně zdražují přibližně od letošního května. Benzin teď v září poprvé od loňského listopadu překonal v celorepublikovém průměru cenu 40 korun za litr. Nafta ale zdražuje ještě razantněji, je nejdražší od minulého prosince, kdy se z ní ještě odváděla nižší spotřební daň.

Od letošního 1. srpna se daň na naftu vrátila na úroveň z loňského června. Daň se od srpna zvýšila o 1,50 koruny na litr, což včetně DPH činí 1,80 korun na litr. Řidiči se podle analytiků měli připravit na další zdražování v tomto týdnu, což se také potvrdilo. „Bude v rozsahu zhruba 50 haléřů na litr v případě benzinu a bezmála jedné koruny v případě nafty. I cena nafty by tak měla ještě během září překonat hranici 40 korun za litr,“ míní hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda.

K TÉMATU

Za kolik natankujete na Opavsku

Shell, Opava, Těšínská ulice: Natural 95 – 40,50 Kč/l; Diesel – 40,50 Kč/l

Benzina, Opava, Těšínská ulice: Natural 95 – 38,90 Kč/l; Diesel – 38,60 Kč/l

Tesco, Opava, Těšínská ulice: Natural 95 – 38,90 Kč/l; Diesel – 38,50 Kč/l

Unicorn, Opava, Těšínská ulice: Natural 95 – 39,50 Kč/l; Diesel – 39,30 Kč/l

Mol Partner, Slavkov: Natural 95 – 40,30 Kč/l; Diesel – 39,90 Kč/l

Prim, Opava u hypermarketu Albert: Natural 95 – 39,90 Kč/l; Diesel – 38,90 Kč/l

(ceny jsou aktuální k odpoledni v úterý 19. září)