Z celkem 205 měst se Opava umístnila hned ve druhé desítce na 17. místě. „To je určitě dobrá zpráva pro město i pro podnikatele. Skončili jsme na sedmnáctém místě, což znamená, že máme pořád ještě rezervy, ale na druhé straně jsme za sebou nechali 188 dalších měst.

Také z dopravního hlediska se bude situace našeho regionu dál zlepšovat. Smlouva na úsek silnice k hranici okresu Ostrava se už uzavírá a běží soutěž na další úsek až po ostravskou Rudnou. V průběhu tří let by mělo dojít k výraznému zlepšení dopravního napojení na dálnici,“ konstatuje opavský primátor Zbyněk Stanjura.

Tak dobré umístění Opavy příjemně překvapilo i předsedu opavské Hospodářské komory, podnikatele Václava Hona. „Pro podnikatele se toho udělalo celkem hodně a hodně ještě zbývá. Potíž je v tom, že se teď nic dopředu plánovat nedá. Ekonomická situace se poslední dobou neustále mění a podnikatelé nevědí, s čím mohou v nejbližší době počítat.

V tom jim město pomoci nemůže, ale až se ekonomické problémy uklidní, budou chtít podnikání rozvinout. K tomu budou potřebovat vhodné prostory a není vyloučeno, že znovu začnou uvažovat o průmyslové zóně,“ míní Václav Hon.

Z dalších měst v opavském regionu skončil Hlučín na 109, Kravaře na 179 a Vítkov na 195 místě. Městem s nejvyšším podnikatelským potenciálem v Česku je Humpolec. Celkové pořadí ovlivnily i výsledky průzkumu mezi podnikateli v jednotlivých městech Žebříček dává podnikatelům zajímavý obraz, jak si jednotlivá města stojí v pěti různých oblastech souvisejících s podnikáním.

Jedna ukazuje na vyspělost a strukturu podnikatelského prostředí, druhá hodnotí lákavost lokality z pohledu občanů jako potenciálních zaměstnanců. Třetí oblastí je místní situace na pracovním trhu a další naznačuje, jak si vedou ve svém hospodaření a spolupráci s podnikateli samotné radnice. Pátá oblast zahrnuje informace o cenových podmínkách v daném městě.