Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opava nabízí nejlepší podmínky pro podnikání v kraji

Opava - Z dvaadvaceti měst regionu byla slezská metropole hodnocena jako nejlepší v oblasti podnikatelských podmínek.

8.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

V padesátce sledovaných kritérií získalo statutární město Opava nejlepší hodnocení hlavně v kvalitě lokality, zahrnující mimo jiné úroveň kriminality nebo znečištění ovzduší.

V přístupu veřejné správy zaznamenala nejlepší průměr díky nejvyššímu počtu úředních hodin, počtu úředníků na sto obyvatel, a také schopnosti získávat dotace z Evropské unie. V Opavě je proti krajskému průměru o desetinu vyšší podíl podnikatelů a o celou čtvrtinu vyšší podíl firem.

Město sice také trápí nezaměstnanost, ale je zatím podprůměrná a zdejší podnikatelé mají výhodu ve výběru mladých lidí ve věku do 24 let, kterých je v okrese téměř o pětinu více.

Opava je hodnocena jako město, které má v Moravskoslezském kraji nejnižší emise, kriminalitu, podprůměrnou nezaměstnanost, a tím i nejméně lidí na jedno pracovní místo, i nejnižší pracovní neschopnost. Magistrát uvádí na svých internetových stránkách nejvyšší počet úředních hodin. Co se však cen týká, patří Opava mezi dražší krajské lokality.

Primátor Zbyněk Stanjura bere letošní první místo jako společné ocenění práce podnikatelů a radnice. „Věřil jsem, že se umístíme v popředí. Na Opavsku máme hodně šikovných podnikatelů, kteří k letošnímu prvenství v kraji rovněž významně přispěli. Rozhodně jim budeme k další činnosti vytvářet vhodné podmínky,“ slibuje primátor Stanjura.

V prvním ročníku tohoto srovnávacího výzkumu se Opava dostala na první místo, ve druhém skončila druhá a letos se znovu vrátila do čela tabulky měst v Moravskoslezském kraji. „Pořád jde něco zlepšovat. Na soutěži si cením toho, že ji vyhlašuje nezávislý ekonomický týdeník, a toho, že všechna kritéria vycházejí ze statistických dat a že jsme měli nejlepší hodnocení v kritériích, která můžeme ovlivnit,“ dodává Zbyněk Stanjura.

Předseda představenstva opavské okresní hospodářské komory Václav Hon se k výsledku zatím blíže vyjadřovat nechce, protože stále nemá dostatek přesných informací. „V úterý 13. dubna máme schůzi představenstva, a hodnocení podnikatelských podmínek v souvislosti s prvním místem Opavy bude jedním z bodů jednání. Teprve pak k tomu vydáme svou tiskovou zprávu,“ konstatuje Hon.

Druhé místo v Moravskoslezském kraji obsadilo město Odry, které zabodovalo zejména v oblasti nízkých cen bytů, stavebních pozemků a daně z nemovitosti. Třetí příčku v krajském hodnocení získalo město Bílovec na základě průzkumu mezi samotnými podnikateli. Ti nejvíce ocenili kvalitu lokality pro podnikání a nejnižší ceny.

Cílem celorepublikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom, je každoroční určení místa s nejlepšími podmínkami pro podnikání.

Na pátém místě skončil Vítkov, který má podle hodnocení téměř nejméně rozvinuté podnikatelské prostředí ze sledovaných měst, ale s obrovským potenciálem k jeho růstu. Zastoupení sektoru služeb je o desetinu nižší, počet firem s padesáti a více zaměstnanci roste, ale podíl středních a velkých firem je v místním podnikatelském prostředí o třetinu nižší než v dalších sledovaných městech.

Bytová výstavba se drží na desetině krajského průměru. Město má o desetinu více lékařů, o čtvrtinu vyšší kapacitu mateřských škol a nejnižší počet žáků na jednoho učitele u základních škol. Ve Vítkově je skoro nejvyšší nezaměstnanost a poměr mladých lidí bez práce je o více než třetinu vyšší.

Radnice má nadprůměrný rating hospodaření, je nadprůměrně úspěšná v získávání evropských dotací a získala třetí místo v testu elektronické komunikace. Dotazovaným podnikatelům se nelíbí lokalita ani ceny, ale chválí si vlastní podnikatelské prostředí.

Osmé místo obsadil Hlučín, jehož podíl zaměstnavatelů s více než padesáti zaměstnanci meziročně poklesl o šestnáct procent a v porovnání s ostatními městy je o třetinu nižší. O stejnou třetinu je nižší také podíl firem v místním podnikatelském prostředí. Dynamika početního růstu ekonomických subjektů je však o pětinu vyšší a určité rezervy jsou v zapojení cizinců.

Město má nadprůměrnou bytovou výstavbu, ale byty jsou o čtvrtinu dražší. Nadprůměrný je též růst počtu obyvatel, nezaměstnanost je o čtvrtinu nižší a radnice na svých stránkách uvádí téměř největší počet úředních hodin.

Na jedenáctém místě skončilo město Kravaře, které má o čtyřicet procent méně firem, než představuje krajský průměr, a také zastoupení cizinců mezi podnikateli je o polovinu nižší. Disponuje nejméně ekologicky vyváženou krajinou, ale bytová výstavba předstihuje krajský průměr skoro o desetinu.

Také demografický přírůstek zdaleka převyšuje ostatní města. Radnice má nejvyšší podíl kapitálových investic v kraji, pro podnikatele je ve městě téměř nejnižší daň u nemovitostí a vysoká spokojenost místních podnikatelů je s prací radnice i s pracovním trhem.

Město pro byznys je celostátní srovnávací výzkum, jehož vyhlašovatelem je týdeník Ekonom. Cílem je vytvoření diskusní platformy na téma podpory malého a středního podnikání ze strany místních samospráv a určení místa s nejlepšími podmínkami pro podnikání.

Celorepublikové pořadí 205 českých a moravských měst bude vyhlášeno v září. V loňském roce se celkovým vítězem stalo město Klatovy.

Anketa: Co říkáte na to, že byla Opava zvolena nejlepším místem pro podnikání v kraji?

Michaela Mošová, 17 let, studentka, Opava: Tak to je pro mě, studentku střední školy, záludná otázka. Pokud to přitáhne nové firmy, alespoň tady vzniknou další pracovní místa. Já osobně bych ve městě uvítala více služeb, třeba sportovní centrum nebo něco pro zábavu.

Michal Kolář, 27 let, student, Opava: Myslím, že město další firmy nepotřebuje. Život v Opavě považuji za nadstandardní, všude jsou opravené domy, nové fasády. Osobně tady nepotřebuji žádné aquaparky nebo kina, spíš bych byl pro zachování nebo obnovení starších podniků.

Milan Vítek, 71 let, důchodce, Opava: Pokud to přitáhne nové firmy, pozitivní vliv to bude mít hlavně na zaměstnanost, bude více pracovních míst. Osobně si myslím, že firem a služeb je tady dost. Ale třeba se Opava rozvine a stane se hlavním městem Slezska.

Daniel Volný, 26 let, herec, Opava: Další firmy určitě rozšíří nabídku pracovních míst. Čím více firem, tím lépe. Ale samozřejmě záleží jaké firmy. Uvítal bych ve městě více služeb, třeba kino nebo zimní stadion. Taky tady chybí dětské centrum nebo kavárny s dětskými koutky.

Lucie Rybáková, 20 let, studentka, Opava: Když lidé zjistí, že se firmám v Opavě daří, přitáhne je to sem. Město bude dále rozvíjet a vzniknou nová pracovní místa. A pokud tady bude více firem, bude to znamenat větší konkurenci a to se může promítnout na cenách.

Autor: Jitka Hrušková

8.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení