„Závazky provozovatele vůči městu se pohybují v částce okolo sto tisíc korun. Do této sumy spadají nesplacené energie a nájem," přiblížil jeden z důvodů pro ukončení pronájmu primátor Radim Křupala (ČSSD).

Hledání nového provozovatele přitom nebude jednoduchou záležitostí. Město si je vědomo okolností, které způsobují existenční problémy tohoto podniku.

PROBLÉMŮ JE VÍCE

„Dlouhodobou překážkou v provozu je špatný přístup z bočních ulic, vysoké provozní náklady nebo nedostatek parkovacích míst," uvedl Křupala. „Za další důvod proč se podniku dlouhodobě nedaří, považujeme vysokou konkurenci v okolí," dodal.

Město se bude snažit vyjít potenciálním zájemcům o provoz co nejvíce vstříc. Například i stanovením výše nového nájmu. Ten nebude stanovovat radnice. Zájemci o pronájem by měli přijít s vlastními návrhy sumy, kterou jsou ochotni zaplatit.

Město do budovy v minulosti již několikrát investovalo. Podnik prošel rekonstrukcí a pro provoz je plně vybaven. Radní se přitom nebrání myšlence budoucích investic, které by pomohly k rentabilnímu chodu restaurace.

Vinárna u Přemka je v současné době stále ještě v provozu. „Samozřejmě provoz již není pravidelný, ale máme domluveno ještě spoustu dalších akcí, jako jsou svatby nebo oslavy," říká současný nájemník Radim Svačina.

Finančních závazku, které má vůči městu, si je vědom. Problémy, které vedly k ukončení pravidelného provozu podniku, přibližuje následovně: „Ceny energií jsou tam opravdu vysoké, měsíčně nás tak přišly společně s nájmem na částku sahající k padesáti tisícům. Na tu budovu je vypracovaný špatný energetický plán. Na celý objekt připadají jen jedny elektrické hodiny. Což je při jeho velikosti málo."

Dále upozorňuje na špatnou přístupnost k vinárně a k její problematické propagaci: „Žádali jsme město o parkovací místa. To nám je zpočátku přislíbilo. Měli jsme spravovat parkoviště Opavské kulturní organizace. K tomu nakonec nedošlo.

Problém byl i s umístěním reklamy. Bylo nám řečeno, že na historickou budovu není možné poutače umisťovat. Návštěvníci, co nebyli z Opavy, pak jen těžko nacházeli náš podnik nebo o něm neměli žádné ponětí."

O dalším osudu podniku se bude rozhodovat na městském zastupitelstvu 19. září.

David Beinhauer