Jednoduchost a rychlost vyřízení hypotéky, k tomu malá administrativní náročnost za co nejnižší poplatek. To hraje u zájemců o hypotéku podstatnou roli. Alespoň to naší redakci potvrdil Tomáš Kopecký z Oddělení externí komunikace Skupiny ČSOB, do které patří kromě samotné ČSOB také Hypoteční banka a Poštovní spořitelna.

„Z výsledků dvou nezávislých průzkumů zaměřených na spotřebitelské chování zájemců o hypotéku zcela jasně vyplývá, že klienti stále více preferují jistotu neměnné výše měsíční splátky a fixaci na co nejdelší dobu,“ vysvětluje Tomáš Kopecký s tím, že klienta při výběru hypotéky ovlivňuje také možnost mimořádné splátky bez sankce a nabídka pojištění schopnosti splácet.

„Celá čtvrtina dotázaných má obavu uzavřít s finanční institucí dlouhodobý závazek, jelikož v budoucnu může nastat situace, kdy by nemuseli být schopni hypotéku řádně splácet,“ dodal.

Co se týká Opavanů, ti jsou v tomto směru velmi opatrní. „To, jestli bych si vzala hypotéku, bych si dobře rozmyslela. Záleží samozřejmě na tom, o jakou částku by se jednalo a jak dalece by to bylo nutné. Určitě bych si zjistila podmínky, které jednotlivé banky nabízejí,“ zmínila devětatřicetiletá žena z Opavy, která si nepřála uvést své jméno.

Půjčku by si podle svých slov vzala jen u banky s osvědčeným jménem. „Při větší částce bych do toho šla s obavami. Byl by to pro mě dost velký risk. Člověku se může stát cokoli, může přijít například o zaměstnání,“ řekla Opavanka. Nakonec zmínila, že by muselo jít o něco hodně nutného, aby si půjčku vzala.

V současné době by si půjčku nevzala čtyřiatřicetiletá Kateřina Václavíková z Opavy. „Momentálně nic takového nepotřebuji. Vzala bych si pouze hypotéku na byt, pokud by to bylo nutné,“ uvedla.

Zadlužit by se nechtěl ani Opavan Jan Haller. „Půjčku si vzít nemohu, ještě mi nebylo osmnáct let. Tuto cestu bych zvolil jen v případě, kdyby to bylo nevyhnutelné,“ podotkl. Podobná slova zazněla také z úst devatenáctileté Aleny Stiborské z Opavy. „Určitě bych se nechtěla zadlužit. Znám případy, které nedopadly dobře,“ řekla Alena Stiborská.

(mn, ver)