Vloni OSTROJ zaplatil za plyn a elektřinu bezmála 70 milionů korun, což je sice o více než polovinu méně než v krizovém roce 2022, ale pořád o více než 50 % oproti roku 2021, tedy předtím, než energetická krize naplno vypukla.

Významné finanční úspory za 1,4 milionu korun přineslo inovativní využití frekvenčních měničů pro regulaci výkonu u čerpadel nové zinkovací linky. Spuštěním fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 500 kWp do provozu dosáhla opavská společnost úspory ve výši 1,6 milionu korun. „Vlastní fotovoltaikou pokrýváme v současnosti asi 3,2 % naší roční spotřeby elektrické energie. V následujících letech plánujeme vybudovat další fotovoltaickou elektrárnu a dostupný výkon navýšit o další 1000 kWp. Energetické úspory mají pozitivní dopad i na životní prostředí. Využíváním FVE jsme snížili emise CO2 o 81 000 kg za rok,“ uvádí generální ředitel společnosti Aleš Martínek.

Nádražní budova po rekonstrukci v železniční stanici Kravaře ve Slezsku, 8. února 2024, Kravaře.
Železniční stanice v Kravařích v novém: prošla výraznou rekonstrukcí

Ostroj chystá i další úsporné kroky do budoucna. Konkrétní zrealizované projekty ukazují, že investice do obnovitelných zdrojů energie a modernizace technologií přinášejí nejen vyčíslitelné energetické a finanční úspory, ale mají pozitivní dopad i na životní prostředí.

„Situace na trhu s energiemi je stále obtížná a těžko předvídatelná, ale od začátku se k tomu stavíme čelem. Od vypuknutí energetické krize se vlastními projekty a opatřeními aktivně snažímetuto situaci řešit. V investicích do snížení energetické náročnosti výroby, snížení jejich dopadů na naše životní prostředí a zajištění větší energetické soběstačnosti budeme pokračovat i do budoucna,“ říká Aleš Martínek.

Opava porazila Nový Jičín
VIDEO: Opavský Slezan rozstřílel Ďábly, hrdinou čtyřbodový Rousek

Pro letošní rok má opavská strojírenská společnost už připraveny další projekty, zaměřené na snižování energetické náročnosti. Plánuje nákup nových kompresorů na výrobu stlačeného vzduchu s plánovanou roční úsporou nákladů ve výši 700 000 korun ročně. Současně se připravuje na výměnu transformátorů, která by měla přinést roční úsporu ve snížení ztrát elektrické energie ve výši 380 000 korun na každém z nich. Aktuálně už proběhla výměna dvou z plánovaných dvanácti.

„V následujících dvou letech budeme intenzivně pracovat na rozsáhlém projektu přechodu od využití pitné vody pro technologické účely na upravenou vodu z našeho vlastního podzemního zdroje. Cílem je pokrýt až sto procent naší stávající spotřeby,“ doplňuje energetik společnosti Jan Müller.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zdroj: Deník/Vladimír Pryček