Gabion nahradí gabion. I takto by se dalo ve zkratce popsat řešení opravy části gabionové stěny, která se na silnici I/11 sesunula loni v září. Stalo se tak skoro před rokem, zeď na „jedenáctce“ nedaleko Hrabyně šla k zemi 18. září.

A téměř po roce nyní přichází společnost Eurovia, která je zhotovitelem stavby, s opravou stěny. Ta začne na frekventované spojnici mezi Opavou a Ostravou už ve čtvrtek, ode dneška se už ale bude na silnici rozmisťovat dopravní značení.

Nedostatky v projektu mohou za to, že šla část zdi loni v záři k zemi.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Od Ředitelství silnic a dálnic České republiky, jakožto investora, jsme dostali pokyn k zahájení prací. Hlavní práce na opravách stěny bychom chtěli stihnout do konce letošního roku, a to ještě před začátkem období zimní údržby. Pracovat budeme postupně na dílčích místech, zároveň se bude umisťovat dopravní značení, aby byl zajištěn bezpečný prostor pro zaměstnance a plynulost dopravy v místě,“ vysvětluje mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

Řidiči se musejí připravit na to, že bude uzavřena vždy část jednoho jízdního pruhu a dojde také ke snížení povolené rychlosti. A jak bude rekonstrukce vypadat?

„Budou odtěženy dvě sekce gabionových stěn, odebrány další vzorky a následně v místě vzniknou nové železobetonové stěny, na kterých se provede nový gabionový obklad,“ popisuje Iveta Štočková. Za sesunutou zdí stojí chyby v projektu, což potvrdil i odborný posudek. „Opravy provede naše společnost na své náklady, které následně budeme uplatňovat u pojišťovny,“ dodává Štočková.