Nechce však jít cestou propouštění zaměstnanců a proto zavádí komplexní úsporná opatření. Pracuje na zprovoznění první vlastní fotovoltaické elektrárny, snaží se o převedení části zvýšených nákladů na své zákazníky, optimalizuje pracovní činnosti s důrazem na šetření energií, hledá alternativní zdroje vytápění výrobních hal a také plánuje několikatýdenní odstávku v energeticky nejnáročnějších provozech. 

„Neočekávané nárůsty nákladů na energie, zejména ve druhé polovině letošního roku nás přinutily přijmout opatření, bez kterých se neobjedeme. Některé firmy v regionu už začaly propouštět a některé omezují nebo nebo uzavírají energeticky náročné provozy. My jsme prozatím přistoupili k mírnějším opatřením a chceme věřit tomu, že na ta „drastická“ nedojde,“ doufá generální ředitel společnosti Ostroj Aleš Martínek. Konstatuje, že se blíží období standardní tvorby rozpočtu pro další rok a zmíněná aktivita se při současném stavu trhu s energiemi a souvisejících okolností blíží věštění z křišťálové koule.

Naděje umírá  poslední  a tak nezbývá než věřit, že vláda nebo Evropská komise konečně najde konkrétní řešení i pro velké firmy, aby Ostroj mohl bojovat o zakázky v intencích konkurenceschopnosti, udržitelnosti a ekonomické racionality. Součástí dlouhodobého přístupu opavské společnosti je rovněž snaha o snížení energetické závislosti na externích zdrojích energií. Na střechu jedné z hal začal dodavatel právě nyní montovat první fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 500 kWp, která bude zprovozněna začátkem příštího roku. Následovat bude druhá s výkonem 1000 kWp s předpokládaným termínem spuštění do provozu na podzim 2023.

„Tyto kroky však znamenají řešení jen asi pro devět procent naší celkové spotřeby energií. Proto jsme museli přijmout a realizovat další úsporné kroky napříč celou firmou,“ dodává Aleš Martínek. V komplexním balíčku opatření na energetické úspory je mimo jiné zákaz používání soukromých spotřebičů na pracovišti, eliminace osamělé práce, optimalizace pracovních činností s ohledem na vývoj hodinové ceny elektřiny během pracovních dnů a víkendů, prevence plýtvání při svícení, topení, používání stlačeného vzduchu a zamezení jeho úniků i optimalizace vybavení s ohledem na spotřebu elektrické energie, například výměna klasického osvětlení za LED osvětlení v prostorách šaten.

V provozech přistoupil Ostroj k automatickému zhasínání světel na konci každé směny i k rozšíření zónového manuálního zapínání osvětlení na jednotlivých pracovištích podle jejich vytíženosti. Celkově byla v rámci hygienických norem snížena intenzita osvětlení ve vybraných prostorách, jako jsou chodby nebo sklady a začíná hledání alternativních zdrojů vytápění pro vybrané provozy. Razantnější opatření se dotknou provozů Divize Galvanovna a Divize Kovárna a Kalírna, které patří k energeticky nejnáročnějším. Od konce listopadu do poloviny prosince bude jejich provoz ukončený a s opětovným spuštěním je počítáno až po Novém roce. „Po dohodě s odbory budou zaměstnanci přednostně čerpat řádnou dovolenou a následně zůstanou pro překážky na straně zaměstnavatele až do konce roku doma s náhradou výdělku,“ uvádí personální ředitel společnosti Ladislav Botur.