Jedna z největších společností slezské metropole tak dál pracuje na obrovské proměně své vizáže. Administrativní budova byla v loňském roce modernizována. Dostala nová okna i fasádu v tradičních „ostrojáckých" barvách. Šeď a nádech socialistické architektury byly tak definitivně zapuzeny.
A v Ostroji jdou ještě dále. Těžká technika a řada dělníků v současnosti pracuje na rekonstrukci přilehlého parkoviště. „Rozšíří se jednotlivá parkovací stání a navýší se také podíl zelených ploch před samotnou budovou," poznamenal předseda správní rady opavského Ostroje Vladimír Trochta.
Dlouhé roky zde byly dominantou velké hodiny. Jedna ze stálic této plochy bude nahrazena modernějším následovníkem, jejž navrhnou mladí designéři strojaři v rámci vyhlášené soutěže. Součástí parkoviště se stane také závora s moderní čtečkou registračních značek.
„Automaticky se zvedne po příjezdu registrovaných vozidel do zorného pole kamery. Závora na výjezdu se bude zvedat automaticky při najetí vozidla na indukční smyčku," pokračoval dále.
Výstavba změní také část ulice Těšínské, která se v současnosti rekonstruuje. Chodník u hlavní cesty bude zrušen. Chodci dále nebudou procházet podél frekventované komunikace, ale využijí chodník přímo u administrativní budovy. Před nedalekou točnou se pak k silnici opět vrátí. Zastávka Ostroj a přístupy k přechodům zůstanou zachovány. Parkoviště by mělo být znovu uvedeno do provozu v polovině října tohoto roku.
Pro samotnou firmu ještě důležitější stavba vzniká opodál. V červnu se vedle administrativní budovy začala stavět nová hala. Jedná se o dvoulodní objekt o šířce 35,4 metru a délce 115,25 m.
„Pro výstavbu budou použity nové i klasické materiály, konstrukce haly bude z ocelových válcovaných profilů a zateplena sendvičovými panely o tloušťce 100 milimetrů. Dokončení se plánuje na prosinec letošního roku. Ostroj tak reaguje na nárůst poptávek výroby velkých svařenců Strojírny a výrobků divize Nástrojárny," připojil několik postřehů Vladimír Trochta.
Ostroj si vše hradil sám
Zajímavostí je, že parkoviště a také nová hala nejsou nijak dotovány. Společnost si všechno hradí sama. „Obě investice zaplatíme z vlastních zdrojů. Jako společensky odpovědná firma se snažíme neustále zlepšovat pracovní podmínky našich zaměstnanců a zvyšovat spokojenost zákazníků," uvedl ještě předseda správní rady opavské firmy.
Ostroj má v Opavě obrovskou tradici. Už během roku 1878 byla Eduardem Tatzelem založena opavská strojírna a slévárna. O více než šedesát let později byla schválena výstavba nového závodu v Těšínské ulici. Od roku 1949 společnost funguje pod názvem Ostroj.
V současnosti patří k významným výrobcům důlních zařízení a i dalších strojírenských produktů. V současnosti jde o jednoho z vůbec největších zaměstnavatelů v Opavě.
Jan Mareček, Petr Dušek