"Rok 2006 sice není tak mimořádně úspěšný jako loni, ale plány plníme, a dokonce překračujeme, takže jako představenstvo jsme spokojeni," dodal. Celkové tržby by se letos měly pohybovat kolem miliardy korun.

Neúspěch na ruském trhu pro firmu znamenal snížení obratu zhruba o 400 milionů korun. "Vyhráli jsme tam tendr na dodávky důlních strojů, který se ale podařilo konkurenci úspěšně sabotovat," řekl bez bližšího upřesnění ředitel.

Do výsledků firmy se promítly také vyšší investice do výroby i výzkumu a vývoje, firma začala připravovat například nové prototypy důlních strojů. Další miliony mají na svědomí kurzové ztráty a také vyšší mzdy. "Mzdy sjednané v kolektivní smlouvě pro letošní rok budou zřejmě překročeny, musíme reagovat na vývoj trhu práce," uvedl Trochta. Firma chce ještě letos k současným téměř 920 zaměstnancům přijmout ještě asi 40 nových lidí.

Rozhodujícím vlastníkem akciové společnosti OSTROJ je s podílem přes 46 procent akcií Trochta, kterému soud před časem uložil šestiletý nepodmíněný trest za údajné machinace s majetkem firmy. Trochta se odvolal, Vrchní soud v Olomouci minulý měsíc původní rozhodnutí soudu zrušil a vrátil zpět Krajskému soudu v Ostravě.