Zatímco letošní sezona byla nadmíru přínosná pro provozovatele koupališť a prodejce zmrzlin, zemědělcům zbyly oči pro pláč. Vlivem sucha a extrémního horka si stěžují na neúrodu zeleniny obecně, výrazně ale byla poznamenána především sklizeň zelí.

„Co se týče hlávkového zelí, tak loni byla úroda 8 000 tun a letos je výhled na 800 tun," uvedl předseda představenstva Zemědělského podniku v Oticích Petr Ševčík.

Nyní se zemědělci potýkají hned s několika problémy. Tím hlavním je neplnění zakázek pro obchodní řetězce. „Tuto situaci ZP Otice, a. s. v současné době řeší," uvedl Petr Ševčík bez bližší specifikace, jakým způsobem.

Pakliže je počasí extrémně horké a je sucho, jak tomu bylo v letošním roce, hlávka zelí se vůbec nevytvoří. Jestliže ano, tak velmi malá. Neúroda nepoškodí pouze zemědělce, ale především konzumenty, kteří budou muset sáhnout hlouběji do peněženky.

Na otázku zdali bude otické zelí zdražovat, Petr Ševčík odpověděl: „Obecně veškerá zelenina z důvodu neúrody bude dražší."

Letošní slabá sklizeň byla poznat i na tradičních Otických slavnostech, kde hlávkové zelí nebylo vůbec k prodeji. Návštěvníci si však mohli zakoupit alespoň kysané v sáčku.