Karel Česla provozuje pálenici v Hněvošicích už čtrnáct let. Za celou tu dobu ovšem nezažil horší sezonu, než je ta letošní. Definitivně ji ukončí během nadcházejícího pondělí 5. února.

„Myslím si, že všechny pálenice na severní Moravě jsou ve stejné situaci. Bylo to opravdu špatné. Pojedeme do příštího týdne a pak končíme, zavíráme,“ vysvětloval majitel hněvošické pálenice a vzápětí ještě dodal.

„Oproti normální sezoně jsme na nějakých dvaceti procentech. Pálili jsme v průměru dva dny v týdnu,“ komentoval Karel Česla.

Když se v Hněvošicích v uplynulých letech podařilo, pálilo se nonstop. „Máme za sebou takovou odpočinkovou sezonu. Faktorů, proč byla špatná, je více, ale tím hlavním je počasí. Loni v květnu přišel mráz, který zasáhl květy. Nevyletěly ani včely, aby mohly opylovat, a mělo to rozsáhlé důsledky,“ uvedl dále.

VELKOPLOŠNÁ ZÁLEŽITOST

Stejný názor na věc má také Pavel Stoupenec, vlastník pěstitelské pálenice v Pusté Polomi. „Mohu to potvrdit. Z první vlny mrazů se ještě stromy stačily vzpamatovat. Po dvou týdnech ovšem přišla druhá, která to úplně dorazila. Většinou to je tak, že když nejsou jablka, jsou švestky anebo naopak. Letos ale není obojí.

Když už, tak se vozily švestky nebo mirabelky, které rostou kolem cest. Je toho ovšem málo,“ poznamenal Pavel Stoupenec a jedním dechem dodal: „Počítám, že budu pokračovat do konce února. Objednávky jsou, ale není jich moc. Svou práci stihnu udělat za dopoledne.

Zájem o destilát je přitom mezi lidmi velký, problém ale tkví v tom, že ho zkrátka není z čeho vypálit,“ přiznal majitel pustopolomské pálenice, na něhož špatná sezona sice nebude mít existenční dopad, avšak v plusu po ní také rozhodně neskončí: „Jedná se o velkoplošnou záležitost. Pravidelně jezdím na jih Moravy, kde je to také tragédie. I tam se musejí vyrovnávat s neúrodou meruněk, švestek anebo jablek.

Každopádně já osobně jsem za uplynulých čtrnáct let horší sezonu nezažil.“

ÚRODA NEBYLA VELKÁ

Rovněž Jan Škorvan z Pěstitelské pálenice Radkov není spokojen. Na rozdíl od jiných kolegů z Opavska plánuje pokračovat v provozu až do dubna.

„Sezona jednoznačně byla mizerná. Za posledních sedm až deset let určitě nejhorší. Momentálně mi něco vozí „jablíčkaři“, ale není toho mnoho,“ mínil Jan Škorvan, jenž většinou pálí sám: „Sem tam mi chodí pomáhat kluci. Když byla dobrá sezona, přicházel jsem do pálenice okolo sedmé nebo osmé hodiny a končil po půlnoci kolem půl druhé. Takhle jsem jel třeba tři či čtyři měsíce v kuse.

Kdysi jsem to navíc ještě dělal při práci. Letos ovšem tolik práce nebylo.“