Laxní přístup vlády k ohrožení českých podnikatelů před insolvenčním řízením donutil Pavla Juříčka k razantnímu kroku. Drastickou zkušenost s nekalými praktikami insolvenčních správců a soudců už získal přes svou firmu na výrobu kotlů Mora Top, o kterou přišel. Od té doby marně usiluje o změnu příslušné legislativy.

Své špatné zkušenosti zveřejnil ve středeční relaci Události, komentáře na ČT24. Před necelými pěti lety koupil společnost Mora Top s továrnou v Uničově a investoval do ní miliony. Brzy po koupi zjistil, že třicet milionů korun za kotle, dodané ruskému odběrateli, zůstaly gibraltarskému zprostředkovateli.

Ve snaze dostat firmu z hlubokých červených čísel do ní investoval vysoké částky, ale začátkem loňského roku se na scéně objevil platební rozkaz na 17.5 milionu korun jako reakce na nesplacený úvěr bývalého majitele firmy. Následovala exekuce a firma na sebe podala návrh na insolvenci.

Navrhla insolvenčního správce, ale soud jí dal jiného, který do konkurzní podstaty zahrnul i nemovitosti společnosti Brano Group. „Záhadný byl i jeho postup s přihlášenými pohledávkami, kdy skutečné popřel a vymyšlené potvrdil," uvedl Pavel Juříček.

Další výroba byla pod firmou Brano Group, která si tak vlastní prostory musela od tohoto insolvenčního správce pronajmout. Správce vyhlásil dražbu majetku společnosti Mora Top, a tím ji poslal ke dnu. Obecně se takové situaci říká krádež za bílého dne. Pavel Juříček se pokusil znovu odvolat, ale soudce odvolání zamítl.

Společnost Brano na něj dala podnět k zahájení kárného řízení, ale rovněž zbytečně, protože ministerstvo spravedlnosti argumentovalo nezávislostí soudců, za kterou není kárně odpovědné.

„Podle mých dosavadních zkušeností neřídí tento stát vláda, nýbrž soudci, a dokud nebudou více zodpovědní za své činy, k žádnému pozitivnímu východisku nedojde," konstatoval Pavel Juříček s tím, že vláda problém s insolvenčními mafiemi dosud řešit nechtěla.

Nyní je na světě návrh nového insolvenčního zákona, ale ani ten nevidí jako účinný, dokud se nesáhne i do některých pravomocí soudců a jejich odpovědnosti. Do Nizozemí chce podnikatel roku 2006 a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček ještě letos přemístit holding, vlastnící jeho české i zahraniční výrobní závody.

„Za české budu státu dál platit daně, ale jako zahraniční investor dostanu lepší šanci na obranu proti některým rozhodnutím české justice," dodal Pavel Juříček.