„Automobilový průmysl, odkud jsou naši hlavní klienti, se ještě nerozjel. Abychom splnili požadavky našich zákazníků z jiných oborů, potřebujeme tak 80 procent výrobní kapacity. Proto jsme se rozhodli pro neobvyklý model čtyřdenního pracovního týdne. Je to varianta optimální ekonomicky, a navíc vyhovuje i našim zaměstnancům. Jejich zodpovědný přístup a nasazení jsou pro mě velkým závazkem. Našim cílem je zachovat výrobu v takovém režimu, abychom nemuseli přistoupit k propouštění, neboť zkušení pracovníci z výroby jsou pro další budoucnost firmy naprosto nepostradatelní," uvedl výkonný ředitel společnosti Adam Drastich.

Politik Josef Babka při fotografování pro Deník, duben 2020 v Ostravě.
Politický matador Josef Babka: Věřím, že pandemie vymýtí odmítání očkovat děti

V omezeném režimu čtyřdenního pracovního týdne by firma mohla fungovat do konce května, ale opatření se bude přizpůsobovat aktuální situaci na trhu.

"Firma momentálně těží z toho, že se už od poloviny loňského roku snažila získat klienty i mimo sektor automotive, aby na něm nebyla příliš závislá. Nyní v lisovně vyrábí například víka na bojlery pro DZ Dražice nebo komponenty do kuchyňských spotřebičů. Každý den včetně víkendů nyní běží výroba čtyř druhů plastových dílů celoobličejových ochranných masek pro Gumárny Zubří.  Pro automobilový průmysl, který je zatím paralyzovaný koronavirovou pandemií, firma připravuje náhradní díly nebo předsériovou výrobu," doplnila k situaci Ivana Gračková, tisková mluvčí skupiny BR Group.

Vpravo ukázka zběsilého ničení staveb a kolejí v nové vozovně ČSD na hlavním nádraží v Ostravě-Přívoze, vlevo vojenská jednotka s destrukčním pluhem, který vytrhával pražce a ničil železniční koleje.
Z Ostravy se nestal druhý Stalingrad i díky Němcům. Rozkazu se vzepřeli

Výrobu v PF Plastech, kde je zaměstnáno 349 lidí, nyní zajišťuje zhruba 300 pracovníků. Doma na šedesáti procentech mzdy zatím zůstává z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele většina technicko-hospodářských pracovníků. Do výroby se vrátili všichni čeští pracovníci vyjma zaměstnanců, kteří se starají o malé děti, nebo mají nemocenskou.

"Více jak stovku polských dělníků, kteří nemohou z rozhodnutí polské vlády překračovat hranice bez čtrnáctidenní karantény po návratu, nahrazují u lisů například pracovníci údržby, nástrojárny nebo THP zaměstnanci, a také nově nasmlouvaní agenturní pracovníci. Polští zaměstnanci jsou buď na nemocenských, nebo čerpají dovolené, případně mají neplacená volna," uvedla dále mluvčí. 

Sedmé mládě kočkodana Dianina v Pavilonu evoluce v Ostravské ZOO.
VIDEO: Rodina vzácných kočkodanů Dianiných v Ostravě se rozrůstá

Dvoutýdenní odstávka výroby, ke které firma přistoupila 30. března po uzavření automobilek, a předchozí omezení provozu, způsobily ve firmě PF Plasty výpadek v tržbách zhruba 30 milionů korun, přičemž průměrné měsíční tržby jsou za normálních okolností 47 milionů korun.

Podle Gračkové bude firma žádat kompenzace personálních nákladů v době odstávky z vládního balíčku Antivirus v režimu B, který je určen mimo jiné na sanaci hospodářských potíží z důvodu omezení poptávky po výrobcích zaměstnavatele. Část prostředků by se měl pokrýt také z režimu A programu Antivirus určenému pro úhradu mzdových nákladů pracovníků, kteří museli být v karanténě.

K TÉMATU

Společnost PF Plasty patří do skupiny BR Group, která působí na mezinárodním trhu především v oblasti textilního průmyslu, výroby dílů pro automotiv, strojírenství a plastikářství. Její součástí v České republice jsou také firmy Lanex, Conrop, Singing Rock, Spojmont, Komas a Lucco. Až na Singing Rock se všechny nacházejí v Moravskoslezském kraji. Skupina zaměstnává více než 2 tisíce lidí, většinu v České republice, část také v pobočkách svých firem na Slovensku, v Rusku a v Polsku. Její obrat činil v roce 2019 celkem 3,2 miliardy korun. Skupina BR Group je vlastněná výhradně českým kapitálem, jejím stoprocentním majitelem je ostravský podnikatel Rudolf Bochenek, bývalý ředitel a poté majitel Štěrkoven Dolní Benešov, které v roce 2008 prodal společnosti Strabag.