„Dva roky jsme této společnosti dávali šanci. Když však loni vykázala třímilionovou ztrátu, byl to pro nás poslední impuls k jejímu zrušení," uvedla první náměstkyně primátora Pavla Brady (SZ).

Pila byla postavena v roce 2000, aby zpracovala dřevo z městských lesů. Ty jsou však podle Pavly Brady vytěženy, pila proto musí dřevo za stále vyšší ceny nakupovat. „Není schopna konkurovat cenou, vytvářet zisk či alespoň zůstat bez ztráty," pokračovala náměstkyně.

Pokud zastupitelé likvidaci pily schválí, přijde ke slovu likvidátor a vyrovnání závazků. Radnice doufá, že to její rozpočet nezatíží. Firma má údajně závazky jen vůči svým zaměstnancům a na skladech řezivo v účetní hodnotě čtyř milionů. Zda je ovšem někdo za tuto cenu koupí, je otázka.

Nemovitosti po zlikvidované pile si chce město ponechat. „Její pozemky navazují na pozemky městských lesů, je to provázáno," argumentuje Brady. Pila Hrabství nyní zaměstnává 16 lidí, ti však pro nedostatek práce mají často volno a jsou na šedesátiprocentní mzdě.