Například v Hradci nad Moravicí býval hradní pivovar už od roku 1549 a v skalnatém svahu na úbočí řeky Moravice měl vyhloubené rozsáhlé sklepení. Jho poloha byla výhodná i pro dopravu surovin po řece.

Pomyslný nůž do zad mu však vrazila opavská konkurence, takže přestal být pro majitele, knížete Lichnovského, výnosný a od poloviny 19. století byl pronajímaný. Ani to mu nepomohlo a kolem roku 1885 v něm vaření piva skončilo.

Z jeho budovy se stala výletníky oblíbená restaurace, ale nájemci se do oprav nehrnuli, což se negativně promítlo na jejím stavu a v roce 1921 i na jejím smutnému konci. Do současnosti se z pivovaru dochovalo pouze jeho sklepení, které proslulo během třicetileté války. Dánové v něm razili falešné mince, které mají dnes mezi numismatiky cenu až trojnásobně vyšší než pravé krejcárky. Sklepní dveře bývají pro veřejnosti otevřené při městských slavnostních akcích.

Opavský pivovar začalo město provozovat na konci 15. století pod názvem Taberna. Vařilo se v něm pšeničné pivo, čepované v radničních sklepích i ve vlastní pivnici. Ve městě se pivo vařilo ještě na jiných místech, ale počátkem 19. století zůstal funkční jen pivovar Pod lipami. Objednávek však měl víc, než stačil zastaralým zařízením uvařit a byl postavený nový pivovar, až do nedávna proslulý značkou Zlatovar. Po válce byl znárodněný a roku 1998 přešel do soukromého vlastnictví. Majitel sice uvedl na trh několik nových speciálních druhů piva, ale ani ta konkurenci vzdorovat nedokázala Pivovar postupně měnil majitele a činnost ukončil roku 2006. Na jeho místě bylo postaveno obchodní centrum Breda&Weinstein, kterým jako vzpomínka tradice prochází původní komín pivovaru Zlatovar.

Kovárna a kalírna firmy Ostroj.
Energetické ceny drtí firmy z Opavska

Stěbořický panský pivovar založil v roce 1730 majitel stěbořického zámku Antonín Pino z Friedenthalu a proto se mu říkalo Panský pivovar. V roce 1856 ho koupili F. Egger a Tadeáš Dittrich a jen o dva roky později prodal Egger svou polovinu Johaně Dittrichové. Její syn August Dittrich pak pivovar v roce 1873 zmodernizoval. Pivo se v něm vařilo do roku 1913, kdy vyhořel a po požáru už nebyl zprovozněný. Dodnes se zachovala budova sladovny a sklepy, součástí komplexu je i správní budova, která bývala původní Pivovarskou hospodou.