VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průměrný plat v kraji je 19 771 korun měsíčně

Moravskoslezský kraj- Na úvod jedna dobrá zpráva: průměrná mzda na severu Moravy a ve Slezsku vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o7,7procenta na 19771 korun. Lidé na severu Moravy a ve Slezsku si tak polepšili proti loňsku téměř o1400korun.  

16.12.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Ekonomice se daří, udržuje si solidní tempo růstu, firmám rostou zisky, navíc zaměstnavatelům ivnašem kraji začínají chybět pracovníci, takže ty, co už má, musí držet slušnoumzdou. VMoravskoslezském kraji tak jsou nyní čtvrté nejvyšší platy vČeské republice. Vyšší mzdy mají jen vPraze, Středočeském a Plzeňském kraji, od nějž nás však dělí jen pár desetikorun. Rozdíl vplatech mezi severní Moravou a hlavním městem sice činí 6750korun, na celostátní průměr však chybí Moravskoslezskému kraji jen asi 1700korun.

Již tradičně jsou vedle manažerů dobře placeni počítačová odborníci, finančníci a bankéři, právníci, projektanti a vposlední době si výrazně polepšili izaměstnanci firem podnikajících vnemovitostech, kde vzrostly mzdy téměř opětinu.

Dvě třetiny lidí na průměr nedosáhnou

Ateď ta horší zpráva: více než dvě třetiny obyvatel kraje se mohou nad čísly ze statistiky pouze trpce pousmát. Odborníci odhadují, že už nyní pobírá mzdu hluboko pod průměrem více než 60procent práceschopného obyvatelstva. Jejich mzdy průměru ani zdaleka nedosahují. Přibývá lidí, kteří splatem tak tak vyjdou, ovšem na druhé straně existuje skupina zaměstnanců, pro něž není problém ušetřit na dům izahraniční auto za párlet.

Co se týká platových rozdílů, vyvinul se unás kapitalismus jako řemen. Rozdíl mezi platem klasického dělníka vmontérkách a jeho šéfa vpadnoucím obleku může být idesítky tisíckorun.

Přesto, že řada rodin hořekuje nad tím, že žije od výplaty kvýplatě, podle statistiků se průměrná hrubá mzda vČeské republice zvyšuje oněkolik set korun ročně. Platy však vrůzných profesích ani zdaleka nerostou stejným tempem. Zatímco plat prodavačky se pohybuje těsně nad minimální mzdou a za posledních deset let se zvýšil sotva na dvojnásobek, soudci, ředitelé firem a také piloti patří kprofesím, které zaznamenaly až desetinásobný růstmezd.

Hutním firmám se daří

Platy vkraji táhnou vzhůru velké strojírenské, hutní a těžební společnosti. Průměrná letošní mzda vArcelorMitta­luOstrava, který nyní zaměstnává 7450lidí, je 26600 korun. Průměrné výdělky zaměstnanců strojírenské skupiny Vítkovice se za tři čtvrtě roku pohybují okolo 22500 korun. Největší domácí černouhelná společnost OKD zaměstnává na 16tisíc lidí. Podle předběžných údajů by se letošní průměrný výdělek mohl pohybovat vrozmezí od 27500 do 28tisíc korun. Právě vhutnictví a hornictví jsou výdělky vysoce nad krajským průměrem, avšak počet zaměstnanců vtěchto odvětvích se stále snižuje.

Průměrná mzda vkopřivnické Tatře se loni blížila částce 21tisíc korun, letos by měla vzrůst ovíce než čtyři procenta. VTřineckých železárnách loni výdělek přesáhl 24tisíc, ve firmě Energetika Vítkovice ze skupiny ČEZ letos poprvé překročí 25tisíckorun. Vtextilním průmyslu se naopak mzdy stále pohybují jen kolem dvanácti až třinácti tisíc korun měsíčně.

Mezi špatně placené patří také zaměstnanci pohostinství. „Číšníci byli velmi málo odměňováni už za socialismu, protože se razila politika, že si stejně přijdou na své na tuzérech. To přetrvalo dodnes,“ tvrdí předseda společenstva Unihost ZdeněkKopka.

Přestože vposledních dvou letech již Český statistický úřad průměrné mzdy vjednotlivých okresech nesleduje, nejvyšší mzdy jsou stále vOstravě. Na opačném konci tabulky stojí již tradičně zemědělské Bruntálsko, kde mnoho nových firem ani zahraničních investorů nepřibývá. Rozdíl vprůměrných mzdách vtěchto dvou okresech dosahuje až šesti tisíckorun.

Inflace roste, odbory vyrazily do boje

Mzdy sice letos rostou nejrychleji za posledních šest let, tučná léta ale nejspíš pomalu končí– od ledna příštího roku totiž začne mnohem agresivněji než letos „očesávat“ výplatní pásky inflace. Radost zvyšších mezd tak kalí připravované drastické zvýšení cen potravin, benzinu, cigaret, nájemného, tepla, elektřiny, plynu a spousty dalších položek.

Mzdy porostou ivpříštím roce. Ne však už tak rychle jako letos. Odboráři proto nasazují všechny zbraně a snaží se vyjednat co nejlepší podmínky. Například odbory OKD původně požadovaly až dvanáctiprocentní nárůst mezd, vedení firmy však bylo ochotno přistoupit způvodních pěti maximálně na sedm procenta. Odbory proto zavžovaly ivyhlášení stávky. Skokové zvýšení mezd by totiž podle mluvčí Věry Breiové mohlo ohrozit stabilitu a rozvoj společnosti. Rovněž vedení ArcelorMittalu přistoupí jen na zvýšení mezd oinflaci.

Kdo si polepší, a kdo pohorší

  • Nejlepší perspektivu mají před sebou odborníci voboru počítačů a telekomunikací, ale istavaři, projektanti a strojaři, po nichž je již dnes jak doma tak vzahraničí velká poptávka. Zvýšení mezd se dá podle odborníků čekat ivve školství a zdravotnictví.
  • Polepší si také kvalifikovaní dělníci: svářeči, soustružníci, frézaři, instalatéři a další. Ti už nyní dosahují velmi slušných platů, ale je jich stále málo. Dále se očekává zlepšení finanční situace uprojektantů, technologů, konstruktérů a dalších inženýrských profesí.
  • Budoucnosti by se měli naopak obávat zejména absolventi středních škol sekonomickým zaměřením, asistentky manažerů a absolventi nejrůznějších podnikatelských škol, kteří budou jednak těžko hledat práci, ale hlavně si moc nevydělají. Středně vzdělaných ekonomů je totiž již dnes nadbytek. Stejná situace je mezi úředníky.
  • Těžké časy čekají také na lidi bez kvalifikace. Pokud najdou místo, jejich příjem bude na hranicibídy.

Stále více lidí bere podprůměrnou mzdu

Chcete vysoký plat? Tak to musíte být muž okolo třiceti let, vysokoškolák sabsolvovanou stáží na zahraniční univerzitě, vybavený znalostmi minimálně dvou světových jazyků (ideální je kombinace angličtiny sněmčinou, případně francouzštinou), ovládající výpočetní techniku, zaměstnaný uzahraniční firmy či podnikající vbankovnictví.

Máte malý plat? Pak jste patrně žena okolo padesáti, pracující vtextilce či vzemědělství, se základním vzděláním. Potvrzuje to iprůzkum společnosti Trexima omzdách vkrajích, podle níž knejhůře placeným zaměstnancům patří ženy všicích a krejčovských dílnách.

Nejméně mají švadleny a číšníci

Vtextilním průmyslu se platy pohybují na úrovni dvanácti až třinácti tisíc korun měsíčně. Průměrný plat dobré tkadleny vnepřetržitém provozu ve frýdecko-místeckém Slezanu dosáhl se všemi příplatky přes patnáct tisíckorun.

Mezi nejhůře placené profese patří rovněž číšníci a servírky. Ze zaměstnanců pracujících vpohostinství pobírají mnozí stále jen minimální mzdu, čímž drží mezi ostatními obory rekord. „Číšníci byli velmi málo odměňováni už za socialismu, protože se razila politika, že si stejně přijdou na své hlavně na tuzérech. Ato přetrvalo dodnes,“ říká předseda společenstva provozovavatelů pohostinských živností Unihost Ostrava ZdeněkKopka.

Časy, kdy většina průměrných zaměstnanců dokázala během života ušetřit na chatu a škodovku, definitivně skončily. Přibývá lidí, kteří splatem tak tak vyjdou, ovšem na druhé straně existuje skupina zaměstnanců, pro něž není problém ušetřit na dům izahraniční auto za pár let.(jh)

Výplatní sáčky nikdy příliš radosti neudělaly

Rok 1959:

Ikdyž byl průměrný příjem vypočítán na 1429Kčs, 95procent všech příjmů se pohybovalo mezi 500a 1200Kčs. Připomeňme, že oběd ve školní jídelně tehdy stál 3Kčs a za desetikorunu se dalo naobědvat vobyčejné výletní restauraci.

Rok 1968:

Průměrný příjem byl 1828Kčs, minimální příjem asi 400Kčs. Devadesát pět procent příjmů se pohybovalo mezi 600a 3100Kčs. Popelínovou košili bylo možno koupit za 30až 40Kčs a dámské šaty za 200až 400Kčs.

Rok 1979:

Průměrný příjem dosáhl 2777Kčs. Pod průměrným příjmem bylo vté době 52,6procenta příjmů. Čtvrt kila másla stálo 10Kčs a litr benzinu 6,50Kčs.

Rok 1989:

Uvedený rok ještě zdaleka není poznamenán změnami, které se na jeho konci udály. Průměrná mzda činí 3342korun. Pod průměrem byla téměř polovina všech platů. Litr benzinu stál osm Kčs a automobil Favorit se prodával za 85tisíc korun, nájemné sinkasem za třípokojový byt činil zhruba pět set korun měsíčně.

Rok 1991:

Průměrný příjem byl vypočítán na 3792korun. 95procent všech platů se pohybovalo mezi 2000a 7000Kčs, maximální příjmy dosahují 14000 Kčs. Pod průměrnou mzdou je 59procent příjmů. Roční míra inflace dosáhla neuvěřitelných 57procent.

Rok 1995:

Průměrný příjem dosáhl 8172Kč, 95procent příjmů se pohybuje mezi 2500a 15000 Kč. Míra inflace činila 8,2procenta a celkově od roku 1990byla 174procent. Ceny se zvýšily od roku 1990 2,74krát.

Rok 1999:

Průměrná mzda činí 12666 korun, nižší příjmy však mají více než dvě třetiny zaměstnanců. Náklady na bydlení ve třípokojovém bytě dosahují čtyř tisíc korun, litr benzinu stojí 25korun a nejlevnější verze Škody Felicie 214900korun.

Rok 2001:

Průměrná mzda dosáhla 14640 Kč, míra inflace klesla na 4,7procenta. Například cena benzinu se však vyšplhala až ke třiceti korunám zalitr.

Rok 2002:

Mzdy vzrostly o7,3procenta a průměrná mzda činí 15707 korun. Inflace byla velmi nízká – 1,7procenta. Litr benzinu se prodával vprůměru kolem 25korun, kilogram vepřové kýty za 110korun a hovězího za 149Kč.

Zdroj: Vox Consult

 
16.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ASISTENT/-KA ODDĚLENÍ SPECIÁLNÍCH ZAKÁZEK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, -evidence speciálních zakázek - příprava smluv, vystavování dokladů v účetním systému (objednávky, zálohové listy, faktury, skladová evidence), , -organizování toku zakázky v rámci interních oddělení - spolupráce s grafickým oddělení, výrobou a expedicí, kontrola dodržování termínů,, -komunikace se zákazníky, dodavateli (při kooperacích),, -zástup za recepční (po dobu dovolené)., , Požadavky:, -minimálně SŠ vzdělání s maturitou (nejlépe ekonomického směru),, -dobré organizační schopnosti, vysoké pracovní nasazení, odolnost proti stresu,, -reprezentativní vystupování, výborné komunikační schopnosti, , -schopnost pracovat efektivně, jako člen týmu,, -samostatnost, bezúhonnost, zodpovědnost a profesionální přístup k práci,, -znalost AJ výhodou. Pracoviště: Baloušek, s.r.o., Ostravská, č.p. 1112, 748 01 Hlučín. Informace: Andrea Turková, +420 591 144 415. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ -KA MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Montag Tomáš, tel.: 602 786 841, e-mail: montag@montag.cz., Vzdělání nerozhoduje, praxe s řízením kamionu min. 1 rok, nástup možný ihned.. Pracoviště: Montag - trans s.r.o. - opava, Pekařská, č.p. 1639, 747 05 Opava 5. Informace: Tomáš Montag, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 18 000 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech POMOCNÝ STRIHAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tel.: 777 888 912, Nástup možný ihned. , Požadujeme manuální zručnost do funkce zaučíme., Směny od 6 do 14:30hod.. Pracoviště: Petr smolka - pracoviště, Horní, č.p. 621, 747 14 Ludgeřovice. Informace: Petr Smolka, +420 777 888 912. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy REFERENT -KA 18 200 Kč Odborní pracovníci hospodářské správy REFERENT -KA MAJETKOVÉ SPRÁVY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Carbolová Jana Ing., tel.: 731 126 934. Životopis zasílejte na e-mail: carbolova@dcctyrlistek.cz , SŠ/VŠ technického zaměření, praxe na obdobné pozici min. 3 roky, trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost, práce na PC, ŘP sk. B., Výhodou: předchozí zaměstnání u příspěvkové organizace; odborná způsobilost dle § 6 vyhlášky č. 50/1978, o odborné způsobilosti v elektrotechnice; odborná způsobilost dle vyhlášky č. 91/1993 o způsobilosti topiče k obsluze nízkotlakových kotlů; znalost obsluhy a manipulace s tlakovými lahvemi medicinálních plynů a jejich rozvodů., Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito. Nástup od 2. 1. 2019., Plat podle dosažené praxe a aktuální stupnice platových tarifů (platová třída 10), dle nařízení vlády 341/2017 Sb., příplatek za vedení +po zapracování osobní ohodnocení., Nabízíme:, - zaměstnanecké benefity (služební mobil, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na rekreaci, příspěvek na kulturu, podnikové stravování, pružná pracovní doba), - vzdělávání, Náplň práce:, - zajišťování komplexní správy rozsáhlých majetkových souborů,, - sestavování plánů oprav, revizí a investic,, - zajištění autoprovozu,, - zajišťování vstupních školení,, - zajišťování odpadového hospodářství,, - připravování, zadávání a kontrola veřejných zakázek malého rozsahu, , - zpracování návrhů smluv při správě majetku,, - odpovědnost za inventarizaci majetku a soupisy majetku, , - řízení a organizace práce podřízených pracovníků,, - hmotná odpovědnost,, - výkaznictví a administrativa spojená s majetkem organizace vůči zřizovateli,, - ve výše zmíněných bodech zajišťuje činnost i pro pracoviště v Havířově.. Pracoviště: Dětské centrum čtyřlístek, příspěvková organizace, Nákladní, č.p. 147, 746 01 Opava 1. Informace: Jana Carbolová, +420 731 126 934.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kontrola alkoholu v dechu přístrojem Drager. Ilustrační snímek

Cyklista skončil v příkopě, „dýchnout“ si odmítl

Slavnostní odhalení sochy Věry Špinarové v Husově sadu.
26

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

Koalice dohodnuta v Kravařích i Hradci nad Moravicí

Tři politické subjekty budou následující čtyři roky vést město Kravaře, koaliční jednání jsou u konce také v Hradci nad Moravicí.

Koalice v Opavě? ODS překvapivě ze hry venku

Bezprostředně po komunálních volbách to v Opavě vypadalo na idylku. Jen se řešilo, kdo doplní silnou trojku ANO 2011, ODS a Piráty. Jenomže uplynul týden a všechno je jinak. Podle posledních informací se upekla koalice, překvapivě bez ODS.

Masný oznámil, že břidlici chce zpracovávat v Polsku

Opavský podnikatel Radim Masný oznámil polským novinářům, že původně chtěl vybudovat závod na zpracování břidlice v Ostravě, ale nedávno změnil názor. Postaví ho v Prudniku.

Ženou regionu za Moravskoslezský kraj je Dana Meca Franková

Všem ženám, které dosahují jedinečných výsledků nejen ve své profesi, ale aktivně se podílejí i na veřejném životě, tvoří hodnoty, pomáhají nemocným, dětem či zvířatům a ještě při tom zvládají péči o rodinu, je určena celonárodní soutěž Žena regionu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT