Ekonomice se daří, udržuje si solidní tempo růstu, firmám rostou zisky, navíc zaměstnavatelům ivnašem kraji začínají chybět pracovníci, takže ty, co už má, musí držet slušnoumzdou. VMoravskoslezském kraji tak jsou nyní čtvrté nejvyšší platy vČeské republice. Vyšší mzdy mají jen vPraze, Středočeském a Plzeňském kraji, od nějž nás však dělí jen pár desetikorun. Rozdíl vplatech mezi severní Moravou a hlavním městem sice činí 6750korun, na celostátní průměr však chybí Moravskoslezskému kraji jen asi 1700korun.

Již tradičně jsou vedle manažerů dobře placeni počítačová odborníci, finančníci a bankéři, právníci, projektanti a vposlední době si výrazně polepšili izaměstnanci firem podnikajících vnemovitostech, kde vzrostly mzdy téměř opětinu.

Dvě třetiny lidí na průměr nedosáhnou

Ateď ta horší zpráva: více než dvě třetiny obyvatel kraje se mohou nad čísly ze statistiky pouze trpce pousmát. Odborníci odhadují, že už nyní pobírá mzdu hluboko pod průměrem více než 60procent práceschopného obyvatelstva. Jejich mzdy průměru ani zdaleka nedosahují. Přibývá lidí, kteří splatem tak tak vyjdou, ovšem na druhé straně existuje skupina zaměstnanců, pro něž není problém ušetřit na dům izahraniční auto za párlet.

Co se týká platových rozdílů, vyvinul se unás kapitalismus jako řemen. Rozdíl mezi platem klasického dělníka vmontérkách a jeho šéfa vpadnoucím obleku může být idesítky tisíckorun.

Přesto, že řada rodin hořekuje nad tím, že žije od výplaty kvýplatě, podle statistiků se průměrná hrubá mzda vČeské republice zvyšuje oněkolik set korun ročně. Platy však vrůzných profesích ani zdaleka nerostou stejným tempem. Zatímco plat prodavačky se pohybuje těsně nad minimální mzdou a za posledních deset let se zvýšil sotva na dvojnásobek, soudci, ředitelé firem a také piloti patří kprofesím, které zaznamenaly až desetinásobný růstmezd.

Hutním firmám se daří

Platy vkraji táhnou vzhůru velké strojírenské, hutní a těžební společnosti. Průměrná letošní mzda vArcelorMitta­luOstrava, který nyní zaměstnává 7450lidí, je 26600 korun. Průměrné výdělky zaměstnanců strojírenské skupiny Vítkovice se za tři čtvrtě roku pohybují okolo 22500 korun. Největší domácí černouhelná společnost OKD zaměstnává na 16tisíc lidí. Podle předběžných údajů by se letošní průměrný výdělek mohl pohybovat vrozmezí od 27500 do 28tisíc korun. Právě vhutnictví a hornictví jsou výdělky vysoce nad krajským průměrem, avšak počet zaměstnanců vtěchto odvětvích se stále snižuje.

Průměrná mzda vkopřivnické Tatře se loni blížila částce 21tisíc korun, letos by měla vzrůst ovíce než čtyři procenta. VTřineckých železárnách loni výdělek přesáhl 24tisíc, ve firmě Energetika Vítkovice ze skupiny ČEZ letos poprvé překročí 25tisíckorun. Vtextilním průmyslu se naopak mzdy stále pohybují jen kolem dvanácti až třinácti tisíc korun měsíčně.

Mezi špatně placené patří také zaměstnanci pohostinství. „Číšníci byli velmi málo odměňováni už za socialismu, protože se razila politika, že si stejně přijdou na své na tuzérech. To přetrvalo dodnes,“ tvrdí předseda společenstva Unihost ZdeněkKopka.

Přestože vposledních dvou letech již Český statistický úřad průměrné mzdy vjednotlivých okresech nesleduje, nejvyšší mzdy jsou stále vOstravě. Na opačném konci tabulky stojí již tradičně zemědělské Bruntálsko, kde mnoho nových firem ani zahraničních investorů nepřibývá. Rozdíl vprůměrných mzdách vtěchto dvou okresech dosahuje až šesti tisíckorun.

Inflace roste, odbory vyrazily do boje

Mzdy sice letos rostou nejrychleji za posledních šest let, tučná léta ale nejspíš pomalu končí– od ledna příštího roku totiž začne mnohem agresivněji než letos „očesávat“ výplatní pásky inflace. Radost zvyšších mezd tak kalí připravované drastické zvýšení cen potravin, benzinu, cigaret, nájemného, tepla, elektřiny, plynu a spousty dalších položek.

Mzdy porostou ivpříštím roce. Ne však už tak rychle jako letos. Odboráři proto nasazují všechny zbraně a snaží se vyjednat co nejlepší podmínky. Například odbory OKD původně požadovaly až dvanáctiprocentní nárůst mezd, vedení firmy však bylo ochotno přistoupit způvodních pěti maximálně na sedm procenta. Odbory proto zavžovaly ivyhlášení stávky. Skokové zvýšení mezd by totiž podle mluvčí Věry Breiové mohlo ohrozit stabilitu a rozvoj společnosti. Rovněž vedení ArcelorMittalu přistoupí jen na zvýšení mezd oinflaci.

Kdo si polepší, a kdo pohorší

  • Nejlepší perspektivu mají před sebou odborníci voboru počítačů a telekomunikací, ale istavaři, projektanti a strojaři, po nichž je již dnes jak doma tak vzahraničí velká poptávka. Zvýšení mezd se dá podle odborníků čekat ivve školství a zdravotnictví.
  • Polepší si také kvalifikovaní dělníci: svářeči, soustružníci, frézaři, instalatéři a další. Ti už nyní dosahují velmi slušných platů, ale je jich stále málo. Dále se očekává zlepšení finanční situace uprojektantů, technologů, konstruktérů a dalších inženýrských profesí.
  • Budoucnosti by se měli naopak obávat zejména absolventi středních škol sekonomickým zaměřením, asistentky manažerů a absolventi nejrůznějších podnikatelských škol, kteří budou jednak těžko hledat práci, ale hlavně si moc nevydělají. Středně vzdělaných ekonomů je totiž již dnes nadbytek. Stejná situace je mezi úředníky.
  • Těžké časy čekají také na lidi bez kvalifikace. Pokud najdou místo, jejich příjem bude na hranicibídy.

Stále více lidí bere podprůměrnou mzdu

Chcete vysoký plat? Tak to musíte být muž okolo třiceti let, vysokoškolák sabsolvovanou stáží na zahraniční univerzitě, vybavený znalostmi minimálně dvou světových jazyků (ideální je kombinace angličtiny sněmčinou, případně francouzštinou), ovládající výpočetní techniku, zaměstnaný uzahraniční firmy či podnikající vbankovnictví.

Máte malý plat? Pak jste patrně žena okolo padesáti, pracující vtextilce či vzemědělství, se základním vzděláním. Potvrzuje to iprůzkum společnosti Trexima omzdách vkrajích, podle níž knejhůře placeným zaměstnancům patří ženy všicích a krejčovských dílnách.

Nejméně mají švadleny a číšníci

Vtextilním průmyslu se platy pohybují na úrovni dvanácti až třinácti tisíc korun měsíčně. Průměrný plat dobré tkadleny vnepřetržitém provozu ve frýdecko-místeckém Slezanu dosáhl se všemi příplatky přes patnáct tisíckorun.

Mezi nejhůře placené profese patří rovněž číšníci a servírky. Ze zaměstnanců pracujících vpohostinství pobírají mnozí stále jen minimální mzdu, čímž drží mezi ostatními obory rekord. „Číšníci byli velmi málo odměňováni už za socialismu, protože se razila politika, že si stejně přijdou na své hlavně na tuzérech. Ato přetrvalo dodnes,“ říká předseda společenstva provozovavatelů pohostinských živností Unihost Ostrava ZdeněkKopka.

Časy, kdy většina průměrných zaměstnanců dokázala během života ušetřit na chatu a škodovku, definitivně skončily. Přibývá lidí, kteří splatem tak tak vyjdou, ovšem na druhé straně existuje skupina zaměstnanců, pro něž není problém ušetřit na dům izahraniční auto za pár let.(jh)

Výplatní sáčky nikdy příliš radosti neudělaly

Rok 1959:

Ikdyž byl průměrný příjem vypočítán na 1429Kčs, 95procent všech příjmů se pohybovalo mezi 500a 1200Kčs. Připomeňme, že oběd ve školní jídelně tehdy stál 3Kčs a za desetikorunu se dalo naobědvat vobyčejné výletní restauraci.

Rok 1968:

Průměrný příjem byl 1828Kčs, minimální příjem asi 400Kčs. Devadesát pět procent příjmů se pohybovalo mezi 600a 3100Kčs. Popelínovou košili bylo možno koupit za 30až 40Kčs a dámské šaty za 200až 400Kčs.

Rok 1979:

Průměrný příjem dosáhl 2777Kčs. Pod průměrným příjmem bylo vté době 52,6procenta příjmů. Čtvrt kila másla stálo 10Kčs a litr benzinu 6,50Kčs.

Rok 1989:

Uvedený rok ještě zdaleka není poznamenán změnami, které se na jeho konci udály. Průměrná mzda činí 3342korun. Pod průměrem byla téměř polovina všech platů. Litr benzinu stál osm Kčs a automobil Favorit se prodával za 85tisíc korun, nájemné sinkasem za třípokojový byt činil zhruba pět set korun měsíčně.

Rok 1991:

Průměrný příjem byl vypočítán na 3792korun. 95procent všech platů se pohybovalo mezi 2000a 7000Kčs, maximální příjmy dosahují 14000 Kčs. Pod průměrnou mzdou je 59procent příjmů. Roční míra inflace dosáhla neuvěřitelných 57procent.

Rok 1995:

Průměrný příjem dosáhl 8172Kč, 95procent příjmů se pohybuje mezi 2500a 15000 Kč. Míra inflace činila 8,2procenta a celkově od roku 1990byla 174procent. Ceny se zvýšily od roku 1990 2,74krát.

Rok 1999:

Průměrná mzda činí 12666 korun, nižší příjmy však mají více než dvě třetiny zaměstnanců. Náklady na bydlení ve třípokojovém bytě dosahují čtyř tisíc korun, litr benzinu stojí 25korun a nejlevnější verze Škody Felicie 214900korun.

Rok 2001:

Průměrná mzda dosáhla 14640 Kč, míra inflace klesla na 4,7procenta. Například cena benzinu se však vyšplhala až ke třiceti korunám zalitr.

Rok 2002:

Mzdy vzrostly o7,3procenta a průměrná mzda činí 15707 korun. Inflace byla velmi nízká – 1,7procenta. Litr benzinu se prodával vprůměru kolem 25korun, kilogram vepřové kýty za 110korun a hovězího za 149Kč.

Zdroj: Vox Consult