Při dosažení dobrých hospodářských výsledků se navíc průměrný měsíční výdělek ještě navýší, aby byl o čtyři procenta vyšší než inflace. „Průměrná mzda v OKD se loni blížila hranici devětadvaceti tisíc korun,“ upřesnila mluvčí důlní společnosti Věra Breiová. Na růstu mezd pro rok 2008 se už v prosinci uplynulého roku dohodli také v Třineckých železárnách. Obě strany se v rámci kolektivního vyjednávání domluvily na růstu mezd pro letošní rok o pět a půl procenta. Pokud firma splní plán, zvýší se mzdy zaměstnanců o další procento.

Průměrný výdělek v třinecké huti, zaměstnávající nyní přes pět tisícovek lidí, přitom v roce minulém převyšoval hranici šestadvaceti tisíc korun. „Ačkoliv také plán pro příští rok je opět velmi náročný, při kvalitní práci všech zaměstnanců se dá splnit. V žádném případě to však nebude jednoduché, je to výzva pro každého z nás,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Třineckých železáren Jiří Cienciala. „Pro rok 2007 byl nasmlouván pětiprocentní růst mezd. Díky dobrým hospodářským výsledkům se přitom mzdy za jedenáct měsíců loňského roku zvýšily o více než osm procent. Prosincové výplaty, které obdrží zaměstnanci Třineckých železáren v lednu roku 2008, přitom budou ještě obsahovat další část odměn za příznivé hospodářské výsledky roku uplynulého,“ uvedl po podpisu smlouvy šéf odborářů v Třineckých železárnách František Ligocki.

Ve společnostech ArcelorMittal Ostrava a Evraz Vítkovice Steel se vedení firem s odboráři na kolektivních smlouvách ještě nedohodli. „Měli bychom se setkat pravděpodobně první lednový pátek a pokračovat v jednáních,“ uvedl Leopold Laskovský z Rady odborů OS Kovo Arcelor Mittal. Rostislav Fromelius z odborové organizace Vítkovice Ocelárna a válcovna, která při jednáních zastřešuje zástupce odborářů ve firmě Evraz Vítkovice Steel, dodal, že další kolektivní vyjednávání by měla pokračovat ve druhém lednovém týdnu. „Nic bližšího se k průběhu jednání zatím uvést nedá,“ dodal odborář.