Stále je však dost takových, kteří přezutí nechávají na poslední chvíli. „Čekací doba je zhruba třídenní. Již tradičně však ten největší nápor teprve očekáváme, až začne padat sníh," konstatoval vedoucí servisu Barum pneu Milan Černý. Kromě Opavy najdou řidiči pobočky servisu také v Kravařích nebo v Kobeřicích.

V podstatě stejná slova nám zopakovali i v dalších firmách. „Máme plno na několik dní dopředu. Bude to ale ještě horší, až se objeví první sníh. To, jestli jsou řidiči na Opavsku svědomití, nebo přezouvání nechávají na poslední chvíli, se s určitostí říci nedá. Někdo je poctivý a někdo přijde skutečně za pět minut dvanáct," poznamenal Dalibor Lusar z opavského Dapaservisu.

Pokud zavítají řidiči do menších servisů, je pravděpodobné, že čekací doba bude kratší. „Na další den od zavolání by neměl být s objednávkou problém. Zájemců o přezutí je dost, ale jako obvykle jejich počet ještě stoupne s 1. listopadem a se sněhovou pokrývkou," řekl Filip Ondrejo, který vede pneuservis v Brance u Opavy.

Pokud se rozhodnete přezout váš automobil u společnosti AZ Pneu, je dost možné, že si počkáte až týden. Zákazníci si u této firmy domlouvají přezutí už delší dobu předem. V jakém cenovém rozmezí se takové přezutí pohybuje, přibližuje vedoucí marketingového oddělení Michaela Tajovská: „Cena přezutí je samozřejmě závislá na typu kola a doplňkových služeb. Pohybuje se pak mezi 400 až 600 korunami."

Mnoho ze zákazníků také využívá službu uskladnění svých kol přímo v pneuservisu. Povinnost mít přezuty zimní pneumatiky platí od 1. listopadu do 31. března. Vše je ale závislé na počasí. Podle zákona musí mít řidič zimní pneumatiky, jestliže se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, ledu, námrazy nebo se vzhledem k povětrnostním podmínkám dá předpokládat, že se tyto jevy na silnici vyskytnou.

Pokud se na některých úsecích silnic objeví značka Zimní výbava, je nutno mít přezuto na zimní bez ohledu na počasí. Jak ale sdělil tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský, na předpověď počasí není radno spoléhat.

„Z preventivních důvodů by řidiči už od 1. listopadu přezuto mít měli. Počasí je velmi vrtkavé, ráno můžete vyjet za slunce a večer bude na silnici ležet rozbředlý sníh. Majitelé vozů by v tomto ohledu neměli být lhostejní."

Zároveň informoval, jaké sankce na řidiče čekají. „Situace se řeší buď domluvou, blokovou pokutou na místě až do výše dvou tisíc korun nebo může být celá věc postoupena do správního řízení. V případě nehody, ať už ji řidič zaviní nebo ne, sledujeme, zda má přezuto. To má následně vliv při plnění škodní události ze strany pojišťovny," doplnil.

Kolik řidiči za přezutí zaplatí?

Barum pneu: v průměru 600 Kč
Dapaservis: 580 - 700 Kč (podle typu kol)
Filip Ondrejo: 500 Kč
AZ Pneu: 400 - 600 Kč (podle typu kol a doplňkových služeb)

Veronika Bernardová, David Beinhauer