Zakázka v celkové hodnotě 8,8 milionů korun byla dohodnuta v září, kdy MSA oslovila čínská společnost CNPCIC (China National Petroleum Corporation International Chad), jež v Čadu buduje ropná pole. Dolnobenešovská armaturka musí celkově vyrobit deset kusů tzv. kulových kohoutů o vnitřních průměrech 100 a 152 milimetrů.

„Půjde o provedení kov-kov, což znamená, že utěsnění kulových kohoutů je docíleno stykem kovových ploch. Jde o náročnější provedení, které vyžaduje maximální přesnost jednotlivých součástí," poznamenala referentka marketingu MSA Lenka Hrušková.

Všechny armatury budou vybaveny hydraulickými pružinovými pohony Rotork, jež dodá stejnojmenná firma z Německa. Všechno se musí stihnout do konce února, na kdy je vypsán dodací termín celé expedice. Kovové kohouty rozhodně nedosáhnou obřích velikostí. Bude se jednat o menší kusy s váhou sto a dvě stě kilogramů.

„Kohouty jsou sice malých velikostí, ale jejich provedení je zato technicky náročné. Dodací termín se však odvíjí od dodávek materiálu, z nichž se kohouty vyrobí a hlavně od dodávky pohonů, jež jsou pro tuto objednávku velmi speciální," pokračovala Lenka Hrušková.

Armatury z Dolního Benešova do cílové destinace urazí poměrně dalekou cestu. Nejprve se kontejnerem vyexpedují do přístavu v Hamburku. Lodí poté budou putovat do kamerunského města Douala. Následně se nákladními vozy převezou až na ropná pole v Čadu.

Těžební průmysl se v tomto více než desetimilionovém státu střední Afriky rozvíjí zhruba od roku 2003, kdy v jižní části země byly objeveny zásoby ropy, o něž se začaly zajímat společnosti z USA a také Číny.

Pro Čad to byl skoro dar z nebes, protože zemi zdecimovala asi dvacetiletá občanská válka. Čadská ekonomika se řadí k těm vůbec nejchudším na světě. Z pohledu MSA má do budoucna nejen Čad, ale i další africké státy velký potenciál.

„Oslovila nás CNPCIC, což je dceřiná společnost ropného a plynárenského gigantu CNPC (China National Petroleum Corporation). Získali jsme objednávku pro projekt, který je zaměřen na rozvoj čadských ropných polí. Má název Great Baobab a Prosopis," vysvětloval obchodní ředitel MSA Roman Baláž a ještě připojil několik postřehů: „Čad se zařadil k dalším více než padesáti zemím, kterým svou produkci společnost expeduje. Africký kontinent je zatím málo obvyklý cíl naší produkce. O to víc nás těší, že se právě nám podařilo získat objednávku do této destinace."

Velkou zajímavostí je, že ropná pole v Čadu nejsou pojmenována podle měst, u nichž se nachází, nýbrž podle stromů typických pro tuto část Afriky. Proto se zde setkáte s názvy jako třeba Mimóza nebo Baobab, jenž je mimochodem zakomponován i v pojmenování velkého ropného projektu.

Africké státy samozřejmě nejsou jedinými zajímavý státy, kam MSA vyváží své výrobky. V minulosti dělala zakázky například pro firmy z Jižní Koreji, Pakistánu, Uzbekistánu, Indie a mnoha dalších zemí.

Petr Dušek