Na severu Moravy se usadilo okolo deseti korejských firem, jež přitáhla výstavba továrny Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. A několik dalších projektů je ve finální fázi. "CzechInvest v tuto chvíli jedná s několika dalšími korejskými firmami, ale přesné číslo by byla pouhá spekulace. Nicméně je pravdou, že ještě dva až tři projekty jsou před dokončením," řekl konzultant agentury CzechInvest pro korejské investice Kwang Sok-kim.

"V poslední době přicházejí hlavně korejští podnikatelé. Vyptávají se například na fungování logistických center a informačních systémů. Mají zájem představit své technologie podnikatelům a spolupracovat s vysokými školami. Zajímají je už opravdu konkrétní detaily, které by jim pomohly zapojit se na zdejším trhu," uvedl šéf SRMSK Miroslav Fabian. Do kraje podle zkušeností ARR míří hlavně investoři z automobilového průmyslu. "V prvním pololetí 2007 jich na ARR přišlo deset, z toho sedm firem bylo jihokorejských, které už buď v regionu působí, nebo zde chtějí vybudovat svůj závod právě v souvislosti se stavbou továrny Hyundai v Nošovicích," uvedl Tomáš Fiedler, jenž má v ARR na starosti služby investorům.

Růst zájmu o region ilustruje podle Fiedlera rovněž rostoucí počet zahraničních firem, které ARR obsloužila. Celkem v prvním pololetí poskytla služby třiceti investorům ze šestnácti zemí s působností ve dvanácti odvětvích. "Mimo jihokorejských investorů nejvíce projevili zájem o investování v regionu firmy z Německa, Británie a USA," upřesnil Fiedler s tím, že v prvním pololetí 2006 šlo jen o 22 investorů z deseti zemí a devíti odvětví. Případní investoři se podle Fabiana zajímají hlavně o dostatek pracovních sil, odborníků a také výši platů. "Pracovní síla, kterou poptávají, totiž začíná citelně chybět, což celou situaci, jak pociťujeme z jejich reakcí, znatelně komplikuje," upozornil Fabian a dodal, že o problému se bude diskutovat na zářijové mezinárodní konferenci Investment & Business Forum v Ostravě.

Automobilka Hyundai, která chce začít zkušební výrobu v Nošovicích v září 2008, přilákala do regionu firmy, jako je Plakor, Sejong, Dymos, Hanil E Hwa, Dongwon Matador nebo Donghee. Zatím poslední korejskou firmou je Pyeong Hwa, která podle týdeníku Euro hodlá v Českém Těšíně na Karvinsku postavit továrnu na výrobu automobilových dveří a jejich komponentů.

S vážným zahraničním zájemcem nyní podle primátora Petra Kajnara jedná o vstupu do mošnovské průmyslové zóny město Ostrava. Investoři se již zasloužili o nárůstu počtu cizích zaměstnanců. Ke konci června jich jen v Ostravě podle úřadu práce meziročně přibylo téměř 700 a jejich počet se přiblížil ke 3500.