Například majitel opavské společnosti Hon – nábytek Václav Hon nebude během svátků jen odpočívat. „Některý sváteční den určitě v práci budu, protože účetní a úřednické záležitosti, vztahující se ke konci roku, nepočkají. Během Štědrého dne však budu vyřizovat pouze soukromé hovory. Tento den je pro mě zasvěcený rodině a pracovní věci v něm nemají místo,“ říká.

Opavský podnikatel Miroslav Soudek z firmy OPAC hodlá Vánoce strávit doma. „Všechny úkoly, spojené s provozem firmy, máme už splněné, a proto žádné pracovní telefony během Štědrého dne nepředpokládám,“ uvedl Miroslav Soudek. S jeho názorem plně souhlasí i majitel opavské firmy Gas - stav Milan Stoniš. „V minulých letech jsem musel chod firmy zajišťovat i během vánočních svátků, ale letos se podařilo stihnout všechny termíny před Vánocemi, takže budu doma s rodinou. Pracovní mobil brát nebudu, protože si chci svátky užít v klidu, shonu mám přes rok víc než dost,“ říká Milan Stoniš.

Majitel opavského velkoobchodu Fros Eduard Fláce s aktivitami během svátků počítá. „Jeden vánoční svátek stoprocentně strávím pracovně, protože některé záležitosti se na volno neohlížejí. Pokud bych na Štědrý den dostal nějaký pracovní hovor, pochopitelně bych ho vyřídil. O tom, že bych se během Vánoc od práce izoloval, vůbec neuvažuji,“ konstatuje Eduard Fládr.

Manažerka bolatické společnosti Lanex Eva Wiedermanová počítá s tím, že vánoční svátky prožije doma, „Pokud by však nastala nutnost mé přítomnosti ve firmě, samozřejmě bych se hned dostavila. Ani pracovním telefonátům během Štědrého dne se nebráním, pokud bych je dostala. Zatím se to ještě nestalo,“ podotkla. Klidné prožití letošních svátků očekává i vedoucí marketingu opavského závodu společnosti Model Obaly Radovan Wicha. „Doufám, že je strávím v klidu doma, ale pokud by bylo potřeba, jsem připraven přijít do práce. Svůj mobil určitě vypínat nebudu, a pokud by mi v nějaké záležitosti volal třeba šéf, určitě se mi dovolá,“ tvrdí Radovan Wicha.

Majitelka dolnobenešovské cestovní kanceláře TIME Heda Thiemlová by o štědrovečerní večeři telefon nezvedla: „Svátky ctím a myslím si, že by je měli ctít všichni. To nemá s pracovitostí nic společného. Mezi svátky v práci budu, o Štědrém dnu a o svátcích ne.“ To majitel stavební firmy Timistav z Kravař-Koutů Martin Thiemel má jiný názor: „Firemní telefon bych o štědrovečerní večeři zvedl. Není problém. Mezi svátky běžně do práce chodím.“