Co najdete v článku

- Jaké unikátní služby nabízí první zvířecí krematorium v Moravskoslezském kraji?

- Jakým způsobem zajišťuje krematorium Ostrava důstojné a transparentní rozloučení se zvířecími společníky?

- Co mohou klienti obdržet jako vzpomínku na svého zvířecího mazlíčka po kremačním obřadu?

Vlkodav i morče

„Nejtěžším zvířátkem byl pes plemene vlkodav, který měl 83 kilogramů. Naopak zatím nejmenším bylo dlouhosrsté morčátko vážící 700 gramů,“ uvedla manažerka krematoria Michaela Krejčí.

Celý legislativní proces, po kterém mohlo krematorium zahájit provoz, trval tři roky. Splnit muselo řadu podmínek, mimo jiné emisních. „Emise se ze zákona měří každé tři roky,“ dodala Michaela Krejčí.

Vše se natáčí

Zvíře může být na své poslední cestě uloženo v ekologické rakvi, která je zdarma, existuje však i možnost placené luxusní dřevěné rakve z topolu.

V kremační peci je vždy pouze jedno zvířátko. To mimo jiné zaručuje kamera, která kremaci snímá a je součástí systému Garance. „Každá kremace je zaznamenána kamerou a uložena v systému. Kamera snímá pec a záznam ze začátku kremace prokazuje, že je zvířátko v peci samo,“ ubezpečila Michaela Krejčí s tím, že každé dostane při příjmu unikátní kód, který jej provází celou dobu. „Kód je i na kremačním kameni, který odolá vysokým teplotám, a je se zvířátkem při kremaci v peci,“ doplnila manažerka. Pracovník krematoria před samotným zahájením kremace ukazuje unikátní kód do kamery.

O videozáznam lze kdykoliv požádat, a to i zpětně. Zasílá se e-mailem, služba je zdarma. „Lidé o ni mají zájem. Měli jsme tu klientku, která o záznam požádala zhruba po týdnu od kremace. V pražském krematoriu, pod které spadáme, řešili takovou žádost dokonce po roce a půl,“ doplnila Michaela Krejčí.

Hudba, svíčky, pieta

Krematorium nabízí i poslední rozloučení s účastí majitele. Takových obřadů přibývá. „Je o ně docela velký zájem. Máme obřadní síň, kde hraje vybraná hudba, jsou tam zapálené svíčky. Je to pietní, komorní rozloučení se zvířátkem. Lidé také někdy chtějí sledovat začátek kremace na vlastní oči. Otevře se roletka a klient vidí přes okno našeho kremačního specialistu, jak se stará o jejich zvířátko. Vidí ho také uložené v rakvičce a jeho závoz do kremační pece,“ přiblížila průběh obřadu Michaela Krejčí.

Kromě urny s popelem si mohou lidé odvézt i vzpomínkové předměty. „Klienti mají nejčastěji zájem o otisky tlapiček, které se tvoří do speciální hmoty ve dřevěném rámečku. Je také možnost vybrat si šperk, do kterého se vsype trochu popela,“ uzavřela manažerka Krematoria zvířat Ostrava.