„Pro koupi bytu je teď nejvhodnější doba. Ceny spadly na dno a zatím na něm ještě zůstávají, ale v příštím roce je očekávaný mírný nárůst. V současné nabídce je výběr pro více i méně majetné klienty.

Máme několik bytů 2 + 1 do jednoho milionu korun i rozměrné byty v cihle přes dva miliony korun,“ říká majitel opavské realitní kanceláře Atrim Petr Vícha.

Svou cenu si udržely hlavně byty v atraktivních částech města. Za ideální dobu ke koupi vlastního bydlení považuje konec letošního roku i Ondřej Veselý z opavské Realitky. V nabídce má například byt 2 + 1 v rozloze padesáti čtverečních metrů v kombinovaně postaveném domě za 960 000 korun a zájemce si už našel i mezonetový byt kolem 110 čtverečních metrů v cihle za 2 300 000 korun.

„Obecně vzato ceny klesly a ještě nezačaly stoupat. Tento trend je výrazný u starších nemovitostí. V novostavbách se obtížně prodávají velkoplošné byty, ale ty o padesáti čtverečních metrech jsou už též cenově přijatelné,“ míní Ondřej Veselý.

Konec letošního roku považuje za vhodnou dobu k nákupu bytu také Dagmar Kolovratová z opavské realitní kanceláře Kolfis. Upozorňuje, že ceny ještě stoupat nezačaly a nabídka je hodně pestrá.

„Jednopokojové byty jsou k mání i za 700 000 korun, ale hůře se prodávají přízemní byty. Trendem doby jsou malé byty, výhodné nejenom cenově, ale například také z hlediska výše poplatků do fondu oprav,“ míní Dagmar Kolovratová.

Podle názoru makléřů se příznivý cenový stav bytů udrží minimálně do konce letošního roku, ale podle analýz na trhu nemovitostí by ceny bytů měly být do tří let v celé republice až o třicet procent vyšší.

Opava už tradičně patří k městům s vyšší cenovou hladinou bytů a může patřit i k místům, u kterých se čeká rychlý růst cen nemovitostí o celé desítky procent