Přesto působí dojmem vitálního člověka, který nejde pro vtip daleko a najde si čas na koníčky, jako je hraní ligy ve scrabblu nebo na rodinu. Do té počítá kromě svých tří synů a přítelkyně také malého jorkšíra.

Kdy jste začal podnikat?

V roce 1990. Ještě před revolucí jsem se věnoval také podnikové činnosti, ale v jiném oboru. Jezdil jsem s Heidi Janků jako její osvětlovač.

Jak jste se tedy dostal ke galanterii a bižuterii? Na muže je to přece jen trochu nezvyklé.

To je docela jednoduché. Moje žena si čas od času chtěla na sebe něco ušít. Tenkrát si vymyslela zlaté knoflíky, které ale
v Česku nebyly k dostání. Pouze v Polsku. Tak nás napadlo, že stejný problém řeší možná více žen, a rozhodli jsme se se zlatými knoflíky obchodovat.

Jaké byly začátky?

Úplně první zkušenost byla trochu trpká. Vzali jsme veškerou naši hotovost v hodnotě padesáti tisíc a jeli nakoupit knoflíky do polských Głucholazů, kde byla na ně továrna.

Po příjezdu domů jsme ale zjistili, že takových třicet procent z nich je rezavých. Naštěstí nám je vyměnili. A to podotýkám, že z toho třicet tisíc korun byla částka, kterou mi uspořila maminka a doufala, že je neprohraji na automatech (smích).

A dařilo se zlatým knoflíkům na Opavsku?

Přelom nastal, když mi došlo, že nemůžu sedět doma a čekat na kupce. Tenkrát jsem vzal svého favorita, naložil do něj tři přepravky a jel je přímo nabízet do prodejen. A postupem času jsme takhle zboží rozváželi po celém Česku a pak i na Slovensko. Následně jsme přibírali sortiment, který už je dneska opravdu široký.

V čem tedy vidíte základní myšlenku úspěchu?

Musíte mít tak široký sortiment, abyste byl hlavní dodavatel. Když se dodavatelé škrtají, například kvůli financím, tak vždycky ti drobní.

Kolik máte v současnosti prodejen a kolik zaměstnanců?

Prodejen mám celkem sedm, a to v Opavě, Ostravě a Praze. Dále pak jedno ředitelství a tři sklady. Zaměstnanců mám sto sedmdesát. Vlastně dvě stě dvacet. Padesát jich totiž pracuje
z domu.

Pracují z domu? Jak to funguje?

Většinou třídí a balíkují zboží. Když vám totiž přijdou knoflíky, tak vám jich přijde dejme tomu pět set kusů v jednom balení. Stejně tak je to se stuhami. Přijde vám balení o tři sta metrech, ale zákazník chce tři.

Kam chcete dál svou práci směřovat?

Určitě k vyšší kvalitě. Rozhodl jsem se, že chci snížit podíl 
z Asie a zvýšit podíl z Evropské unie. Jednak se nevyplatí cena dopravy a jednak opravdu vnímám trend poslední doby, že na prvním místě je kvalita. Na paměti musíte mít vždy základní ekonomické pravidlo. Když je zákazník spokojený, řekne to čtyřem lidem. Když je nespokojený, tak dvanácti.

Leo StoklasaLeo Stoklasa je padesátiletý rodák 
z Kravař, kde v současnosti také žije. Podnikatelské činnosti v oboru galanterie a bižuterie už se věnuje řadu let a před nedávnem byl oceněn mezi sty nejlepšími podnikateli 
v celé republice.

Jeho prodejnu najdete v Ostrožné ulici v Opavě, ředitelství má firma v Kravařích. Firmu zakládal s nyní již bývalou ženou, která je ale dodneška jeho profesní partnerkou a dobře spolu vycházejí.