Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitel společnosti Tipa Jiří Pavlík: Uvažujeme nad expanzí do zahraničí

Opava /ROZHOVOR/ – Kvalita a velká tradice. To jsou dvě hlavní devizy opavské společnosti Tipa, která se zabývá velkoobchodním a maloobchodním prodejem zboží, které souvisí s elektronikou. O historii, nových produktech, firemní expanzi do zahraničí a mnoha dalších věcech jsme si povídali s mužem, který byl na začátku všeho – majitelem Jiřím Pavlíkem. A to přímo v útrobách sídla Tipy v Sadové ulici v Opavě.

15.4.2015
SDÍLEJ:

Majitel opavské společnosti Jiří Pavlík.Foto: DENÍK / Petr Dušek

V současnosti je Tipa velkou společností, která vykazuje obrat přibližně 260 milionů korun. Ten je tvořen 75 zaměstnanci v 5 provozovnách. Pokud se vrátíme v čase, v našem případě o téměř 24 let, situace byla naprosto odlišná.

Tenkrát se rušil okresní podnik služeb, tzv. Televizní služba, a byli jsme ze dne na den bez práce. Následně jsme založili firmu, která se původně věnovala servisu elektroniky a opravě televizorů.

Napadlo vás tehdy, že by se Tipa mohla rozrůst do takových rozměrů?

Na nic takového jsem nemyslel. Když se zrušila Televizní služba, nebyl nikdo, kdo by v opravách spotřební elektroniky pokračoval, a proto jsme začali podnikat v elektronice. Tato práce mě velmi těšila a chtěl jsem ji dělat dál.

Co si pamatuji, do Tipy vždycky chodili kutilové, kteří si nakoupili součástky a doma si z nich sestavovali různé přístroje a podobně. Najdou se i nyní takoví zákazníci, nebo se už jedná o „vyhynulý" druh?

Najdou, ale v omezené míře. Kutilů ubylo s tím, jak se vyvíjela doba. Co si pamatuji, kolem roku 2000 byly otevřeny téměř každý rok tři třídy kroužků mladých elektroniků, kteří se elektronice věnovali jako svému koníčku. Dneska je problém naplnit jednu třídu.

Jak se s postupem času změnila i vaše samotná práce? Přece jenom vést malou firmičku a rozmáhající se společnost klade na samotného majitele úplně jiné nároky.

Dříve to bylo jednodušší. Práce mě bavila a lidi k sobě měli blíž, protože jich zde pracovalo méně. Dneska je firma větší a to samozřejmě obnáší více starostí.

Které zboží je prioritní pro vaši společnost?

Zaměřujeme se hlavně na satelitní přijímače GoSAT, měřicí přístroje UNI-T, LED osvětlení, baterie MOTOMA. To jsou naši hlavní tahouni.

Všiml jsem si, že na vašich internetových stránkách výborně funguje také e-shop. Obejde se vůbec v dnešním světě firma takového rozsahu bez prodeje na internetu?

Je to nutnost. Zákazník si vše objedná kdykoliv. Ví přesně, co máme skladem, a je rychle obsloužen v případě, že zvolí osobní odběr v sídle firmy v Sadové ulici. Zde v naší prodejně máme k dispozici všechno zboží, co zákazníci mohou vidět na našem e-shopu.

Pokud zákazník nechce nikam chodit nebo jezdit, může zvolit variantu doručení zboží na svou adresu. To stíháme téměř na sto procent do druhého pracovního dne.

Nedílnou součástí je v dnešní době asi také facebook, že?

Je to skutečně tak. Rozhodli jsme se ho zavést, protože jeho prostřednictvím můžeme být v kontaktu se zákazníky, informujeme je zde o různých novinkách či akcích a soutěžích.

Prý se chystáte proniknout také do světa sportu v rámci sponzoringu. Je to pravda?

Nejenom že budeme sponzorovat, ale hodláme se také aktivně účastnit. (smích) Jedná se o Porubajk Marathon a také MTB Cross v Háji ve Slezsku a další.

V republice máte kromě Opavy provozovny také v Ostravě, Brně nebo Praze. Pronikli jste i na Slovensko. Chystáte v budoucnu ještě větší expanzi do zahraničí?

O naše zboží je v Evropě zájem. Vystavujeme totiž pravidelně po mezinárodních výstavách elektroniky. O expanzi rozhodně uvažujeme, ale jde o velmi složitý proces, takže to ještě bude chtít čas. Zájem evidujeme především ze zemí EU, například z Polska, Slovinska, Maďarska nebo třeba Německa.

Říká se, že pro rozvoj společnosti je důležité také vzdělávání vlastních zaměstnanců. Dbáte v tomto směru na pravidelná školení?

Rozhodně. S tím, jak se kolektiv neustále zvětšuje, jsou tato školení nezbytná. Je třeba seznamovat se s novými směrnicemi, týmovou morálkou a dalšími důležitými věcmi.

Jak moc je důležité navštěvovat mezinárodní výstavy elektroniky? Sbíráte zde inspiraci pro zařazení nového zboží? Disponujete nyní nějakou žhavou novinkou, která mezi zákazníky letí?

Dnes téměř vše vyřídíte elektronicky, nicméně z osobního setkání například na výstavě si odnesete mnohem více než jen strohé ujištění, že vše, co koupíte, bude OK. Z novinek mohu vzpomenou třeba power banky. Díky rapidnímu růstu výkonu mobilních zařízení, třeba telefonů, rostou nároky na spotřebovanou energii v těchto zařízeních.

Pokud nejste v dosahu elektrické sítě, pomohou vám power banky. Je to taková úschovna energie, ze které si můžete kdekoliv dobít baterii v mobilním zařízení. Momentálně je to opravdu hodně žádaná věc.

Autor: Petr Dušek

15.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Městské včely chová na jednom ze svých domů na opavském Dolním náměstí Jiří Štepáník.

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Jedinečná konkatedrála prošla několika slohy

/HISTORIE/ Název konkatedrála je používán v případě, když má biskup dva sídelní kostely. První z nich se klasicky nazývá katedrála, druhý konkatedrála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení