Společně s ním jsme se bavili nejenom o nadcházejících dnech ve ski areálu, ale třeba i o letošní sezoně jako celku.

Příští týden školáci z Opavska do lavic neusednou a budou si užívat jarní prázdniny. Očekáváte velký nápor lidí? Podle předpovědi počasí by mohly zavládnout ideální lyžařské podmínky.

Máme naplánovány příjezdy některých městských táborů. Počítáme s tím, že počet lidí, zejména dětí, u nás na kopci bude výrazně vyšší.

Naplno nejspíš pojede hlavně lyžařská škola, že?

Určitě, registrujeme řadu objednávek. K dispozici máme šedesát instruktorů, proto věřím, že budeme schopni pokrýt všechny zájemce.

Na co konkrétně byste začínající anebo mladé lyžaře nalákal?

Myslím si, že je to hlavně servis. Ať už jde přímo o ski servis, kdy pomůžeme vybrat správné lyže, lyžáky atd., a pokračuje to přímo na svahu. U vleku stojí pracovník, jenž zejména dětem na něj pomáhá správně nastoupit.

Nahoře je další člověk, který má na starosti výstup z vleku. Když je nějaký problém, nedělá nám problém vlek zastavit, i když se to někomu třeba nelíbí. Jde nám o to, aby především děti měly maximální komfort. Jsme zkrátka takový rodinný ski areál.

Dá se letošní sezona v tuto chvíli považovat za vydařenou?

Podle mého určitě ano. V České republice jsme začali jako úplně první. V provozu jsme od 4. prosince. Zatím nemáme žádné problémy. Lidé chodí v hojném počtu. Napadl sníh, kromě toho máme i ten technický.

Přesto se hlavně při vyšších teplotách někdy bohužel najdou tací, kteří prostě nevěří, že se u nás opravdu lyžuje. Myslí si, že v plusových hodnotách to není možné.

To je trochu zvláštní, nemyslíte? Na vašich stránkách www.vankuvkopec.cz si každý může zapnout webkameru, která je umístěna na svahu, a přesvědčit se o aktuálním stavu na vlastní oči.

Je to sice pravda, ale řada lidí tomu zkrátka nevěří a raději zůstane doma. Technický sníh je přitom velmi odolný. Například při šesti stupních z celkové vrstvy ubude jen pár centimetrů.

Když jsem před nedávnem na kopci dělal reportáž, při sbírání hlasů do ankety mě překvapilo, kolik je na svahu cizinců. Byla to jen náhoda nebo to je na Vaňkáči pravidlo?

Řekl bych, že je to normální. Pravidelně k nám jezdí třeba Korejci, kteří pracují pro automobilku Hyundai. Natrefíte u nás také na spoustu Poláků. Velké množství z nich to sem má blíž, než kdyby jeli lyžovat někam do Polska.

Zamíří sem i lidé z jiných částí republiky?

Poslední dobou se k nám naučili jezdit lidé z Frýdku-Místku nebo třeba Havířova. Dřív to přece jenom nebylo tak časté. Jinak narazíte také na lidi z Prahy a celkově z Čech. Většinou však do našeho kraje přijíždí za někým z rodiny, který ho pak vytáhne k nám.

Máte nějaké konkrétní statistiky, které by ukázaly, kolik lyžařů a snowboardistů se ve špičce, což je o víkendech, na Vaňkově kopci objeví?

Přesná čísla návštěvnosti nemám, ale odhaduju, že nonstop je na svahu zhruba pětistovka lidí. Co dvě hodiny se to mění. Většinou se kupují permanentky na dvě či třeba tři hodiny.

Oproti loňské zimě to je asi rozdíl? Neohrozilo třeba, že se kvůli mizerné sněhové nadílce a nezvykle vysokým teplotám dostanete do červených čísel?

Na žádné vyskakování to nebylo, avšak do minusu jsme se rozhodně nedostali. Sezona byla kratší, ale neprodělali jsme. Všechno si zde totiž děláme sami a budeme v tom pokračovat i nadále.

Můžete se pyšnit umělým osvětlením. Jaké oblibě se u vás vlastně těší noční lyžování?

Začínáme v šestnáct hodin a končíme v devět. Po té čtvrté vždycky provádíme rolbování. Ze začátku byli lidé nevrlí a vadilo jim, že než se svah upraví, musí čekat. S postupem času si však zvykli a chodí trochu později, kdy už je rolbování u konce.

Mají i u vás na svahu lyžaři převahu nad snowboardisty?

Je to asi téměř jako všude jinde. Lyžaři vedou a připadá mi, že řada lidí se se snowboardem ještě stále seznamuje.

Co svahy v okolí? Vnímáte Pustou Polom nebo třeba Ski areál Skalku v Porubě jako konkurenci?

Takhle to u nás nefunguje. Je na každém lyžaři, ať si vybere. Nechceme s někým soupeřit, přetahovat se o lidi a tak dále. Rozhodně nehodláme mezi ski areály dělat zlo. Spíš jsme všichni kamarádi.

Je umělé zasněžování alchymie? Kdy s ním vůbec můžete začít a kolik děl máte k dispozici?

Hlavně musí mrznout. Stačí tak tři stupně pod nulou. Chce to tvrdší ledový podklad, na kterém pak sníh lépe drží. V dobrých podmínkách jsme schopni za tři dny na celé sjezdovce nasněžit půlmetru sněhu. Máme na to celkem třináct kanonů.