Posuďte sami. Když se Rybníček za 153 „evropských" milionů zrekonstruoval, hledala pro něho radnice nájemce půldruhého roku. Od 1. října 2012 se jím stala firma Rehos.
Ta byla tehdy vybrána na základě své nabídky, která se městu jevila jako nejzajímavější, a radní ji kromě jednoho hlasu schválili.
Jenže rok se s rokem sešel a k poslednímu říjnu 2013 dostala firma Rehos výpověď, protože neplatila radnici dluhy. Provoz byl pro podnikatele zjevně větší sousto, než zvládl spolknout, a svou roli zřejmě hrála i ekonomicky obtížně splnitelná kritéria.
Jedno je jisté společnost Rehos po sobě nechala druh, převyšující jeden milion korun, a vyhlásila na sebe insolvenci. Město je připraveno dlužnou částku vymáhat a připojí se k insolvenčnímu řízení. Současně hledá nájemce nového.
Na stole má nyní žádosti tří žadatelů. Dva jsou z Opavy, jeden z Ostravy. Každá nabídka však představuje rozdílný postoj.
„Protože žádosti uchazečů nejsou srovnatelné, rozhodli jsme se vytvořit komisi, která bude se všemi třemi dál jednat. Do konce ledna předloží radě města vypracované hodnocení a jednat o něm budeme v únoru," přibližuje primátorova náměstkyně Pavla Brady (SZ) další postup.
Do doby získání nového nájemce bude město pokračovat v dosavadním trendu. Bude s pořadateli akcí dál uzavírat krátkodobé smlouvy o pronájmu jednotlivých částí objektu a teplou i studenou kuchyni pro akce, které ji vyžadují, zajistí jedna opavská restaurace.
Než se nový nájemce najde, Rybníček se na účet města musí nyní v zimě vytápět i větrat. Jedinou dobrou zprávou je fakt, že radnice nebude muset vracet evropské dotace, díky nimž byl Rybníček zrekonstruován.
„Neobsazený prostor nezakládá důvod k vrácení dotací. To by mohlo nastat jen v případě, kdyby se město o tento svůj majetek nestaralo. Město však vynakládá dost úsilí," řekl před nedávnem primátor Zdeněk Jirásek (ČSSD).