Je to signál, kontrolka v autě a říká nám „POZOR" – je třeba doplnit olej, pohonné hmoty. Říká nám, že něco není v pořádku. Stejně je to i s bolestí. Je třeba se naučit bolest správně vnímat. Musíme pochopit její původ a hlavně vzít si z ní ponaučení.

Jednou z jednoduchých možností je vzít si zázračnou pilulku a ono to přejde. Ale to vůbec není pravda. Je to jako kdybyste v autě vypnuli kontrolku o stavu paliva či oleje a doufali, že vám za jízdy a bez vašeho přičinění někdo olej či pohonné hmoty doplní. Vy zatím jedete dál, nevnímáte stav paliva a „dojedete".

V případě člověka tou pilulkou onu bolest taky pouze vypnete. To, že ji necítíte, neznamená, že je vše v pořádku, že jste vyřešili příčinu. Pouze „vypnete" příznaky, ale nevyléčíte nic.

Vaše problémy se projeví za nějakou dobu znovu a ve větším měřítku. Nehledě na to, že každé pilulky mají i nežádoucí účinky. V žádném případě tady neopovrhuji medicínou, lékaři a ani „pilulkami" které jsou podávány účelně. Jde jen o to, léky neužívat tam, kde nejsou třeba. Ale to je o lidské povaze, pohodlí a v přístupu každého z nás.

Často slýchávám: „pomůže mi masáž"? A když se klienta zeptáte, jak dlouho má problémy, tak vám řekne: „no to je už dlouho, to už bude asi dva roky". A pomoc by očekával od jedné masáže. V tom lepším případě slýchávám, že ví, že je to o pravidelnosti, ale že je to o času a o penězích.

Mohu říci, že těm lidem rozumím pouze částečně. Ze zkušenosti vím, že nejméně času má lenoch a že čas nemá nikdo. Čas na něco si totiž musí všichni najít podle svých priorit. A peníze? Každý sám musí zvážit, kolik stojí léky, kolik času mnohdy zbytečně strávíme u lékaře, na nemocenské a nemluvě o ušlé mzdě.

A také tu jsou problémy, které přináší nadužívání léků. Pak teprve můžeme tento seznam porovnat s náklady na pravidelnou masáž. Masáž je na rozdíl od pojídání léků příjemná záležitost.

Ale abych se nevyhýbal vaší otázce. Ano, masáž může pomoci zlepšit zdravotní stav trvale a může to být i pouze jednorázová úleva od bolesti. Je na každém z nás, jaký zvolíme přístup k životu. A pravidelná masáž je jeden z účinných prostředků péče o své tělo, o své zdraví.

..více na www.sakura-massage.cz..