Masáže však mají daleko větší význam. Lidé nedoceňují jejich důležitý význam, kterým je prevence. Jinak řečeno, aby k bolesti docházelo co nejméně. Jak poznamenala nedávno jedna lékařka: „Češi se chovají málo preventabilně, jsou zvyklí, že se o ně někdo postará".

Rád bych znovu uvedl příklad s autem. Kdo má auto, ví, že někdy je třeba zkontrolovat stav oleje, brzdových destiček atd. S autem se musí chodit na garanční pravidelnou prohlídku. Stejné je to i s tělem člověka.

Každý ví, že věkem přicházejí neduhy. Nestačíme s dechem, nemoci přibývají a stáváme se méně ohebnými. Je to přirozený proces, který nelze zastavit. Můžeme ho však ovlivnit. Pokud po tělu něco chceme, musíme mu něco dát, a tím nemyslíme pouze jídlo.

Pokud si představíme lidské tělo pouze jako kosti a svaly, zjistíme, že kosti nám drží pohromadě díky svalům. A o svaly a svalové napětí jde při masáži. Není pravdou, že zvýšené svalové napětí vzniká jen při sportovní či jiné fyzické zátěži. Zvýšené svalové napětí vzniká i při sedavém zaměstnání, nošení tašky přes jedno rameno, čtení knihy v posteli a hlavně při stresu.

Nerovnoměrné rozložení svalové zátěže způsobuje křivení páteře, nesprávné držení těla, bolesti zad a další nepříjemnosti, například výhřezy meziobratlových plotének. Jinými slovy, mezi dvěma svaly dochází k nerovnováze. Jeden ze svalů ochabne a druhý naopak ztuhne a zkrátí se. Ochablé svaly je třeba posilovat a svaly zkrácené zase protahovat.

A právě to masáž umí velmi dobře.

Masáž má příznivé účinky jak na ochablý sval, tak na sval ztuhlý. Vhodnou masáží lze napjaté svaly uvolnit a ochablé zase zpevnit. Svaly se stanou „pružnější". Představme si luk. Bude-li dlouhodobě napjatý, ztrácí pružnost, a tak je to i se svalem. Masáž má navíc i příznivý účinek na krevní oběh, nespavost a zvyšuje tělesnou kondici.

A v tom je význam prevence. Nečekejte, až vás dlouhodobé nerovnoměrné přetížené svalů omezí v pohybu úplně. Preventivní a správně provedené masáže vám umožní užívat si život aktivně a naplno.

..více na www.sakura-massage.cz..