Kromě malin jde nejvíce na dračku rybíz, roste zde červený i černý. Do kbelíků, kelímků či mističek si ale příchozí mohou nasbírat třeba i angrešt a letos poprvé hrách.

„Nejdříve bylo sucho. My totiž nezaléváme ani nestříkáme, jen mulčujeme. První tedy byly maliny malé, nezralé. Pak přišlo trochu vody, během týdne dozrály a teď zase pršelo, takže začaly černat,“ popisuje vedoucí Ovocné školky, která spadá pod Školní statek, Jan Weiss.

.

Kolik stojí samosběr?
Drobné ovoce (maliny, rybíz, angrešt) – 65 Kč/kg
Hrách – 50 Kč/kg
Česnek – 150 Kč/kg
Cukety, dýně – 10 Kč/kg

„Dostal jsem na zkoušku osivo, takže jsem jej zasadil a něco nám z toho vyrostlo,“ konstatuje s úsměvem Jan Weiss. Není to ale jediná příležitost si sem pro zelené lusky přijít. Hrách se po vytrhání totiž bude sadit ještě jednou, takže bude k dispozici i po další část sezony.

„Lidé budou ještě postupně chodit, zájem je asi stejný jako v jiných letech. Navýšili jsme už výsadbu, máme nové maliny i drobné ovoce. Někdy zbude, někdy naopak pochybí, záleží, jak moc se jim chce sbírat,“ míní.

Kdo dává namísto malin přednost spíše ostružinám, ani ten nepřijde zkrátka. Ostružiníky v Ovocné školce ale ještě potřebují chvíli času, plody by měly v závislosti na počasí dozrávat asi za čtrnáct dní.

Samosběr se zde týká i větší zeleniny. Co totiž zaměstnancům zůstane, to zasadí. Na záhonech tak rostou cukety i rajčata, ta však ještě musí dozrát, zatím jsou zelená. Lidé si ve školce koupí i česnek nebo brambory. Na podzim jsou v nabídce i dýně.

Ovocná školka se nachází v Opavě v Olomoucké ulici, kousek za bývalou točnou trolejbusů. Můžete sem dojít pěšky, anebo přijet autem. Samosběr probíhá od pondělí do pátku od 7 do 11 hodin.