V kalendáři je léto, ale v opavské Slezské tvorbě jsou cítit Vánoce, protože foukačky a malířky už vyrábějí skleněné ozdoby na stromeček. Křehká krása každoročně putuje z Opavy do českých prodejen i zahraničí, a to nejenom do Evropy, ale i na americký kontinent. Tuzemské objednávky se letos začínají hromadit, ale ty zahraniční covid zatím dost zbrzdil.

Současným trendem je retro v podobě koulí a figurek ve vícebarevné kombinaci z doby 60. a 70. let minulého století. Všechny jsou od vyfouknutí tvaru až po ozdoby vyráběné ručně a každá taková ozdoba je originál. Tím se liší od lacinějších asijských výrobků, které každoročně zaplavují předvánoční trhy. Výrobní družstvo Slezská tvorba patří od roku 1951 mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob a posledních jedenáct let se zaměřuje výhradně na tento sortiment. 

Letošní uplakaný červenec poněkud připomíná ten v roce 1997, na který zaměstnanci Slezské tvorby nezapomenou. V areálu byly rázem téměř dva metry vody a kdo mohl, ten utekl. Osm jich to nestihlo a povodeň strávili v prostorách druhého a třetího patra.

„Přespávali jsme na zemi a živili jsme se salámem, který zůstal v ledničce. Protože jsme k němu neměli chleba, jedli jsme ho jen tak. Až třetí den nám vodáci přivezli k jídlu něco jiného,“ vzpomíná předseda představenstva Jaroslav Veverka. Po opadu vody nebyl návrat do práce procházkou růžovým sadem. Místo výroby baněk museli prostory odbahňovat, vyklízet, oklepávat promočené stěny a vysušovat. Škoda se točila kolem 15 milionů korun.

„Co šlo spravit, to se spravilo a co nešlo, bylo nahrazeno novým. Nejhorší bylo, že povodeň zničila už vyrobené zboží, které jsme museli urychleně vyrábět znovu. Zákazníci naši situaci sice chápali, nicméně po nás vánoční ozdoby i tak požadovali, aby je mohli prodávat,“ dodává Jaroslav Veverka.