Spánková laboratoř vyšetří kolem třiceti pacientů měsíčně. Ačkoli je oddělení součástí dětského pavilonu, vyšetřují tam i dospělé pacienty.

„Najdou se dokonce i případy, kdy léčíme více generací – například rodiče i jejich potomky. U dětí je velmi častá parasomnie, neboli náměsíčnost. Jde například o noční chození po bytě a noční děsy,“ tvrdí vedoucí lékař spánkové laboratoře Vilém Novák, která v nemocnici vznikla v roce 2005.

Chrápání jde vyléčit

Před každým vyšetřením probíhá rozhovor s pacientem, během kterého lékař vyhodnotí, jakou poruchu spánku budou léčit.

„Někdy stačí úprava spánkové hygieny. Pokud je příčinou narušeného spánku porucha dýchání ve spánku, léčíme pacienta často pomocí trvalého přetlaku: jedná se o malý kompresorek, který je hadicí podobnou hadici od vysavače spojen s pacientem přes masku. Zvýšený tlak v dýchacích cestách potom vede k jejich rozšíření – pacient nechrápe a vymizí výpadky dýchání způsobené zvýšeným odporem dýchacích cest,“ vysvětluje lékař.

Kdo málo spí, bývá nerudný.
Vojenská metoda na rychlé usnutí? Slibuje mimořádné výsledky a funguje i v sedě

Pokud jde o prosté chrápání, je pacientovi doporučena návštěva ORL, kde mu mohou nabídnout aparát pro ztišení nebo operaci.

Monitorování během spánku

V případě, že nestačí úprava spánkové hygieny, přichází na řadu vyšetření přímo v laboratoři. A jak tokové vyšetření vypadá? Dvaasedmdesátiletý Ladislav Čubík trpí poslední měsíce špatným dýcháním během spánku. Proto mu praktický lékař doporučil spánkovou laboratoř.

„Často jsem se probouzel unavený, proto jsem vyhledal pomoc. Nejprve proběhlo domácí vyšetření, díky kterému lékaři zjistili, že by mi možná mohl při spánku ulevit dýchací přístroj. Nakonec se rozhodli ještě pro detailnější vyšetření,“ vysvětluje Čubík, jehož dalším vyšetřením je polysomnografie, která se provádí za krátkého pobytu pacienta v nemocnici ve spánkové laboratoři (obvykle se jedná o „přespání“ v nemocnici na 1 noc).

Hypnické záškuby mohou poničit spokojený spánek. Stejně tak se mohou negativně projevit na partnerském soužití
Záhadné záškuby lidem narušují spánek. Partner kvůli nim může dostat i pěstí

Pacient řekne lékařům v kolik hodin večer ulehá ke spánku a ti mu půl hodiny před ulehnutím připojí k tělu senzory, které snímají veškeré tělesné činnosti. V průběhu noci je kontrolován i kamerou nad postelí, aby personál laboratoře monitoroval také pohyb. Hodnoty poté vyhodnocují a následně se domluví s pacientem na dalším postupu léčby.

Psychické problémy

Do spánkové laboratoře dorazil i pětiletý Damian, který trpí i autismem. „Damianek se často probouzí kolem druhé ráno a usíná až o pár hodin později, nebo už vůbec. Proto jsem si na doporučení kamarádky našla spánkovou laboratoř, kde jsme se s lékaři domluvili na vyšetření,“ vysvětlila Damianova maminka.

Děti mohou spánkovým onemocněním trpět stejně jako dospělí. Může jít však i o poruchy, které si navodily psychicky.

Postel si rezervujte pouze na spánek nebo milování.
Pozor na špatný spánek. Může spustit nebezpečnou řetězovou reakci

„Jde například o takzvanou behaviorální insomnii dětského věku: rodiče jistě znají situace, kdy dítě stále oddaluje okamžik usnutí, vyžaduje přítomnost matky, volá rodiče nebo se chodí na něco zeptat. V některých případech je tento v podstatě běžný způsob dětského chování výrazný a nabývá rozsahu choroby, kdy choroba začíná tam, kde významně trpí kvalita života dítěte nebo rodičů,“ dodává vedoucí spánkové laboratoře.

Zásady spánkové hygieny - spánkové desatero:
1. Před spaním nepijte kávu a zelený čaj
2. Vynechejte také těžká jídla
3. Dále se vyhněte řešení problémů
4. Nepijte večer alkohol
5. Před spaním nekuřte
6. Lehká procházka po večeři je vhodná, ale ne namáhavé cvičení už vhodné není
7. Užívejte postel pouze ke spánku a sexuálnímu životu
8. Uléhejte a vstávejte pravidelně (+/- 15 minut)
9. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu
10. Zajistěte si ke spánku ticho, tmu, příhodnou teplotu (18 až 20 stupňů Celsia)

Prohřešky proti spánkové hygieně:
- spaní přes den,
- nepravidelná doba uléhání a vstávání,
- pravidelné užívání alkoholu, nikotinu,
- duševně stimulující aktivity před ulehnutím,
- zakázané aktivity v lůžku - sledování TV, kouření, telefonování, čtení, řešení problémů,
- nevhodné prostředí ke spánku.