Ukládali ho rychle, protože hmota ve vedru začínala povážlivě tuhnout. Beton však neměl jen obyčejný stavební účel. „Fasáda objektu z Nákladní ulice má desky z grafického betonu a na nich je symbol prapůvodního loga obchodního domu Breda & Weinstein. Právě na tuto tradici jsme navázali," říká Radim Bajgar.

Komplex je vytvořen kombinací nových objektů s původními budovami pivovaru, které na sebe navazovaly v dokonalé struktuře. „Využili jsme základní kříž, který tvoří varna se spilkou a stará i nová sladovna. K němu jsme přistavěli novou část a jednotlivé dvorany tvoří ulice, zastřešené lehkou prosklenou konstrukcí," vysvětluje hlavní architekt Oldřich Hájek. Prosklené jsou i boky komplexu, takže prostor je dokonale otevřený a prosvětlený.

Poškozená místa historických budov pivovaru jsou v současnosti opravována původními cihlami, získanými z dříve rozebraných částí. Využity budou též původní klenuté pivovarské sklepy a komín zůstává jako architektonická dominanta.

Poslední dvorana končí u zdi obchodního domu Breda v místě jeho kopule. „Původním záměrem bylo propojení centra s Bredou do jednoho bloku, ale všechno vázne na legislativních problémech. Pokud budou včas vyřešeny, jsme k propojení okamžitě připraveni," ujišťuje architekt Oldřich Hájek.

Dvě hlavní dvorany mají východy do ulic Nákladní, U Fortny a Pivovarská. Vjezdy na parkoviště s pěti sty místy budou z ulic Nákladní a Pivovarská. Betonování centra Breda &Weinstein v úterý slavnostně skončilo. Tím byla uzavřená jedna důležitá část celé stavby, která se veřejnosti v plné kráse představí už 15. listopadu.

Po otevření čeká na návštěvníky ve více než stovce pronajatých míst síť obchodů, služeb, gastronomie a zábavy. Jejich konkrétní skladba může být ještě upřesněná, ale zaměření je už jasné. V nejvyšším patře najdou zájemci šest sálů multikina, z nichž jeden bude premiérový, kavárny s terasou, kasino a posilovnu. Další patra budou zaměřená hlavně obchodně prostřednictvím značkových butiků a část obsadí peněžní ústavy.

Snížené přízemí zabere supermarket, lékárna a některé služby, například výroba klíčů, čistírna oblečení nebo opravna bot. K dopravě mezi patry budou mít návštěvníci na výběr eskalátory, výtah nebo schodiště.

Konstrukce nových budov v prostorách Spodního a Horního dvora spolykaly celkem 22 022 čtverečních metrů betonu a 2 937 tun oceli.

Dalších 10 000 čtverečních metrů betonu v areálu spotřebovaly piloty, podkladové betony, věnce a další konstrukce. Stavbu v zimě na dva týdny zastavily přívaly sněhu a dvacetistupňové mrazy, ale termín předání konstrukcí byl i tak dodržený. V současné době pracuje na stavbě téměř 500 zaměstnanců a jejich počet brzy vzroste na přibližně 750.