SERIÁL DENÍKU: Hospody s historií

Jedním z důvodů je bezesporu důraz na správně načepované pivo a s tím souvisí také kvalitní výčepní, o které U Hořínků nemají nouzi. „Naši výčepní se účastní soutěží v čepování piva. Bývají vždy regionální kola, do kterých se zapojují ale třeba restaurace až po Olomouc, dalo by se tedy říci takové větší Slezsko.

A z těchto regionálních kol pak tři, čtyři nejlepší postupují do celostátních. Díky úspěchům jsme získali také Certifikát na plzeňské pivo," vysvětloval majitel restaurace Viktor Hořínek, který si své výčepní vlastně svým způsobem vychovává. Sám sice žádný certifikát nemá, ale čepování piva se pro něj stalo obrovským koníčkem. V letošním roce se například výčepní Daniel Cábel stal tím nejlepším v celém kraji.

O tom, že správně načepovat pivo je práce pomalu pro alchymistu, mě Viktor Hořínek přesvědčil záhy: „Na soutěžích musejí výčepní během dvou minut načepovat čtyři piva a to různými způsoby. Jinak se čepuje hladinka, čochtan, šnyt nebo třeba čepování na dvakrát. Musí se to trefit vždy na první pokus ale tím to zdaleka nekončí.

V poslední době je kladen velký důraz také na samotnou prezentaci piva, je to hodně o psychice. Výčepní musejí vykládat co právě dělají, proč to dělají, musí zkrátka umět nejen pivo ale i podnik, ve kterém pracují, prodat," pokračoval.

Někdo tedy může být vynikající výčepní ale pokud jen stojí a mlčí, na soutěži by neuspěl. „Někteří jsou takoví ti morousové, stojí jen za barem a pivo pak roznese usměvavá servírka. Ti by se na soutěži neumístili," konstatoval Viktor Hořínek.

Proces kvalitně načepovaného piva však začíná už ve sklepě restaurace. „Všechno musí být špičkové. Ve sklepě máme klimatizaci, je tam stálá teplota deset stupňů. Krýgly jsou vychlazeny na šest stupňů, stejně jako samotné pivo. Nehrozí tedy žádný teplotní zlom. Základem je také perfektně umyté sklo, protože když sklenice stojí už jen dvě hodiny na suchu, je špinavá. To mohou lidé poznat podle bublinek, které se pak na ni tvoří," popisoval Viktor Hořínek. V jeho restauraci si hosté mohou objednat desetistupňový Radegast a Plzeň.

„Výběr jsme zúžili jen na tyto dva druhy, protože je dobré mít každý den vytočený alespoň jeden sud. Když jich máte v nabídce hodně, stojí pak sudy i pět dní naražené a kvalita piva rapidně klesá," poznamenal.

Restaurace U Hořínků se specializuje na českou kuchyni, nechybí tedy klasika jako svíčková nebo guláš. Velmi oblíbená jsou ale u hostů také uzená žebra nebo smažená kuřecí křidýlka.

Restaurace U Hořínků
Pondělí – Čtvrtek otevřeno od 11 do 23 hodin
Pátek, sobota – otevřeno od 11 do 24 hodin
Neděle – otevřeno od 11 do 22 hodin
Plzeňské pivo zde stojí 35 korun
Desetistupňový Radegast zde stojí 27 korun

Speciality podniku:
Uzená žebra, křen, hořčice, okurek, zelí, pečivo – 600 g stojí 119 korun
Smažená kuřecí křidýlka, omáčka, pečivo – 1000 g stojí 119 korun