LaborTech se zabývá výrobou zkušebních strojů a zařízení pro mechanické zkoušení materiálů. Laicky řečeno se na těchto strojích testuje, kolik toho daný materiál snese.

„Každá firma má svou zkušebnu. Výstupní nebo vstupní kontrolu. Nedá se říci, že jsme dělali všechno, ale máme toho hodně za sebou," prozradil majitel LaborTechu Vladan Dušek a ještě připojil několik postřehů: „Naše stroje toho testovaly dost. Od tkaniček do bot přes injekční stříkačky až například po ocelová lana."

V praxi to funguje následovně. LaborTech dostane zakázku od firmy, která potřebuje zjistit určitou vlastnost daného vzorku materiálu a přesně ji změřit. Například společnost věnující se výrobě střeliva se na něj obrátí s tím, že chce zhotovit stroj, jímž by se daly náboje testovat.

Nejednou se tak vlastně dává dohromady úplný prototyp. „Nelze to říci přímo takto. Podle mě to jedeme tak padesát na padesát. Malosériová výroba a naprosto nové stroje," posunul se dále Vladan Dušek.

O zajímavé zakázky nemá LaborTech nouzi. Své věci dodával do různých částí světa. Například do Indie. „Sestavovali jsme stroj pro jednu indickou jadernou elektrárnu. Zkoušení vzorků se provádělo při teplotách minus 196 stupňů," poznamenal. Stroje jsou neuvěřitelně přesné. Samozřejmě toho musí i hodně vydržet.

LaborTech má v Opavě velkou tradici. Existuje už sedmnáct let. V České republice je vlastně jediný svého druhu. Některé firmy se také orientují na zkušební stroje. Pouze ale na nákup a prodej. Nikoliv na výrobu. „Člověk se pořád učí, ovšem postupem času může uplatnit své zkušenosti," prozradil Vladan Dušek.

I tak úděl LaborTechu není vůbec jednoduchý. Některé díly je nucen objednávat ze zahraničí. Otázka, zda stroj včas zkompletuje, tedy nezáleží pouze na něm. „De facto pořád bojujeme s termíny. Když se něco zpozdí, nemůžete stavět a je třeba přejít na jinou práci," uvedl dále majitel LaborTechu a jedním dechem dodal: „Nefunguje to jako v běžném obchodě. Obvykle, když se vám někde něco nelíbí, koupíte si to jinde. Tady jde o něco jiného. Některé snímače zhotovují třeba jen dva výrobci v Evropě a musíte nakupovat u nich."