Kmenoví zaměstnanci s nasmlouvanými brigádníky ji budou ve čtyřsměnném provozu nepřetržitě zajišťovat pravděpodobně až do konce ledna. „Dlouhou kampaň signalizují extrémně vysoké výnosy, které jsou druhými nejvyššími v historii. Prospěly jim srpnové srážky, které byly v jinak suchém létě natolik vydatné, že po nich řepa výnosově dorostla,“ konstatuje agronom opavského cukrovaru Jaroslav Narovec.

Opavský cukrovar pokračuje v dlouhé tradici výroby cukru.
Končí velmi úspěšná cukrovarnická kampaň, teď stroje v Opavě utichnou

Co však jednomu pomáhá, druhému může škodit a to platí pro už zmíněné srpnové deště. Na jedné straně zvýšily výnosy řepy, ale na druhé jí zase ubraly na cukernatosti. „Ta bohužel zatím standardní šestnáctiprocentní hodnoty nedosahuje a musíme doufat, že alespoň na ně časem dosáhne,“ dodává Jaroslav Narovec. Loňská kampaň tyto problémy neměla, řepa měla cukernatost ve výši sedmnácti procent.

Opavský cukrovar, spadající do sítě rakouské společnosti Agrana, patří mezi sedm dosud funkčních v republice. První kampaň zažil sice už roku 1870, ale zastavil ho požár v roce 1905. Investice do technologie, zahájené po první světové válce, ta druhá z větší části opět zničila.

Cukrovka z polí míří do cukrovaru.Cukrovka z polí míří do cukrovaru.Zdroj: Michal Chmel

Výstavba nového cukrovaru byla zahájena v roce 1949 a první kampaň se uskutečnila roku 1953. V roce 1989 patřil opavský cukrovar mezi devět závodů Severomoravských cukrovarů, v roce 1992 už spadal pod společnost 1. Slezská a od roku 1998 patří Agraně. Kromě něj jsou v provozu ještě cukrovary v Dobrovici, v Českém Meziříčí, v Hrušovanech nad Jevišovkou, v Litovli, ve Vrbátkách a v Prosenici